Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juniorky i junioři se prosmýkli kvalifikací na ME v basketbalu 3x3

Česká basketbalová výprava se raduje ze dvou postupů na mistrovství Evropy do 18 let v basketbalu 3x3. | foto: Archiv ČBF

18 2016
Úspěšný víkend v maďarském Szolnoku mají za sebou juniorské reprezentace v basketbalu 3x3. Juniorky i junioři zvládli kvalifikační turnaj a v září se tak představí na mistrovství Evropy 3x3 do 18 let. K němu pojedou opět do Maďarska, tentokrát do Debrecínu.

Zvláštní situaci zažili na úvod šampionátu čeští junioři, kteří v základní skupině měli netradičně pouze jednoho soupeře, Andorru. Postup do čtvrtfinále tak byl jasný, ale samozřejmě jít z prvního místa je bonus. Navíc se tak Češi díky výhře 20:8 vyhnuli domácímu celku.

V neděli pak na svěřence Michaela Kruka čekala ve vyřazovací části Francie. Souboj s ní dokázali Češi ukončit před časovým limitem po výhře 21:17 a zajistili si postup na ME. Jenže to jim nestačilo. Rozjetá česká čtveřice Lukáš Bukovjan, Jiří Štěpánek, Vojtěch Rudický a Pavel Bartošík odklidila z cesty postupně i Gruzii (21:17) a Belgii (14:13) a celý kvalifikační turnaj opanovala. Získala tak důležité body pro své sebevědomí.

„Poprvé jsme vyhráli velký turnaj. A vlastně poprvé kvalifikaci na ME U18. To je velký úspěch, za kterým stojí dva měsíce tvrdé práce, kdy jsme odehráli 52 těžkých utkání. S nejlepším týmem světa v kategorii seniorů jsme prohráli 3:12. To všechno se zúročilo,“ byl po vydařeném víkendu šťastný Kruk.

Jeho tým se navíc nevzdával ani v kritických chvílích: „V kvalifikaci jsme se dostali do dvou těžkých situací, když jsme prohrávali s Gruzií a Belgií, ale oba zápasy jsme dokázali otočit. To jsou právě ty zkušenosti nabrané za dva měsíce. Musím vyzvednout všechny čtyři kluky - chtějí, trénují, na čem se domluvíme, to udělají. Je to až neuvěřitelné. Jsem rád, že s takovým týmem můžu spolupracovat.“

A dodává své plány: „Konečně jsme udělali krok do evropské extratřídy. To ale prověří ME, které je za dva měsíce v Debrecínu. Máme před sebou tedy další dva měsíce práce. Počítám, že odehrajeme dalších 30 až 40 utkání, abychom byli dobře připraveni.“

Také juniorky si s postupem nedělaly problém a jasně šly za svým cílem. Základ úspěšného družstva tvořily hráčky, které na letošním MS získaly skvělé čtvrté místo - Terezie Frgalová, Sára Krumpholcová a Anna Pavlicová.

„Každý zápas pomůže, když získáte zkušenosti navíc. Měly jsme zde tři holky z MS a připojovala se pouze Anna Rylichová, takže jsem se nebála. Holky se v těžkých zápasech na MS poučily a tady v kvalifikaci to bylo vidět, kdo má už něco odehráno,“ vyzdvihovala Michaela Uhrová zkušenosti svého celku.

Ten v základní skupině přehrál Polsko 21:8 a Rakousko 15:9. V rozhodujícím čtvrtfinále pak Češky nastoupily proti Bělorusku, které přehrály 17:14. S postupem v kapse pak v semifinále nestačily na Litvu (16:18).

„Prohra v semifinále vůbec nic neznamená a nemá vliv na nasazování do skupin pro ME. Může se stát, že se tam potkáme znovu se všemi zde ze Szolnoku. Holkám jsem říkala, že prohra mi nevadí, ale udělaly jsme tam věci, které bychom dělat neměly. Litevky rozhodně jsou hratelné. Porazily jsme se spíš samy,“ kárala Uhrová.

Ta odmítla, že by čtvrté místo z MS vytvářelo ještě před startem kvalifikačního turnaje o ME tlak na její tým: „Udělat úspěch na světě je lehčí než na Evropě. To tvrdím pořád a stojím si zatím. Díky kvótám se na MS dostanou i týmy, které se tam basket teprve učí. To na Evropě nevidíte.“

Evropský šampionát se v Debrecínu hraje od 9. do 11. září.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze