Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozdílné cesty na ME: juniorky s rekordem, junioři na poslední chvíli

České juniorské reprezentantky se radují na kvalifikačním turnaji ME do 18 let v Szolnoku. Zleva Simona Růžková, Kateřina Galíčková, Alžběta Levínská a Gabriela Bušková. | foto: FIBA

7 2017
Dobrá zpráva po český basketbal 3x3: na zářijovém juniorském mistrovství Evropy bude mít stoprocentní zastoupení. Junioři i juniorky zvládli kvalifikační boje v Szolnoku a do Maďarska se letos ještě vrátí. Finálový turnaj uspořádá od 1. do 3. září Debrecín.

Výrazně snazší cestu na šampionát si udělaly juniorky, které těžily ze souhry tria mládežnických vicemistryň světa (Simona Růžková, Kateřina Galíčková a Alžběta Levínská). Doplnila je Gabriela Bušková.

Vše odstartovaly bezchybnou základní skupinu, na jejímž úvodu doslova rozdrtily Wales. Skóre 22:0 aspiruje na zápis do rekordních statistik. Když pak přidaly další dvě vítězství nad Itálií (18:9) a Řeckem (13:9), postoupily bez problémů čtvrtfinále s vědomím, že pokud první nedělní zápas zvládnou, postoupí na šampionát bez ohledu na výsledky ve zbytku turnaje.

Do zápasu o vše jim pavouk přiřkl slovinskou reprezentaci, která v základní skupině přehrála Slovensko a podlehla domácímu výběru. Oba zápasy se přitom vyznačovaly nízkým skóre. Takový však nebyl čtvrtfinálový duel. V něm Češky soupeřkám nasázely 18 bodů - a jelikož je ubránily na sedmi, mohly se radovat z postupu na ME.

Fotogalerie

Dobrou náladu si pak ještě vylepšily semifinálovým vítězstvím nad Polskem (19:17) a poprvé na turnaji padly až ve finále s Francií (7:11).

To junioři Daniel Kačer, David Potužník, Miroslav Štafl a Jan Karlovský měli cestu na šampionát o poznání náročnější.

V základní skupině přehráli Bulharsko (22:11), ale podlehli Nizozemsku (16:18 po prodloužení). Znamenalo to, že ve čtvrtfinále narazí na Estonsko, které postupovalo z prvního místa po dvou těsných výhrách nad Francií a Gruzií.

Na čtvrtfinále si ale Estonci schovali své dosud nejlepší vystoupení a Čechy přehráli rozdílem šesti bodů (19:13). To byla první zásadní komplikace pro postupové české plány.

Druhou komplikací byl soupeř, se kterým se český výběr utkal v zápase o poslední postupové místo. Slovinsko, bronzový tým z letošního MS do 18 let, totiž v turnaji plnilo roli nasazené dvojky a po suverénní jízdě základní skupinou podlehlo ve čtvrtfinále domácímu Maďarsku.

To byla alespoň částečně dobrá zpráva pro Čechy. Podle postupového klíče měla na ME postupovat nejlepší pětice z kvalifikace. Jelikož ale mezi ní byl výběr Maďarska a ten byl jako pořadatel ME automaticky kvalifikován, získal vstupenku na šampionát také šestý celek kvalifikace. Nebylo tak nutné zápas o páté místo mezi Českou republikou a Nizozemskem dohrávat, protože na ME si zahrají oba celky.

Čeští juniorští reprezentanti slaví postup z kvalifikačního turnaje ME do 18...

Čeští juniorští reprezentanti slaví postup z kvalifikačního turnaje ME do 18 let v Szolnoku. Zleva Daniel Kačer, David Potužník, Miroslav Štafl, trenér Michal Kruk a Jan Karlovský.

Stačilo tedy „jen“ přehrát Slovince. V zápase o všechno se Češi vybičovali k dobrému výkonu a favoritům připravili druhou porážku (16:12). Ta rozhodla o tom, že i čeští junioři následovali své reprezentační kolegyně a zahrají si na evropském šampionátu.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze