Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Karlovy Vary sparing-partnerem. USK je o dva levely výš, vědí trenéři

Karlovarská basketbalistka Dana Kušlitová (vlevo) obešla Evu Mrhálkovou z Valosunu Brno. | foto: ČBF / Václav Mudra

24 2016
Čtyři roky čekaly basketbalové Vary na play-off. Vyšlo to až letos, s nejmladším týmem v soutěži však ve čtvrtfinále narazily na přetěžkého soupeře. S několikanásobným českým šampionem USK Praha prohrály na domácí palubovce a za týden v úterý budou blížící se konec sezony už jen těžko odvracet.

Po čtyřech letech se v Karlových Varech hrálo basketbalové play-off. A dokázala to parta, od níž to vůbec nikdo nečekal. Bohužel, soupeř je nehratelný.

S dvojnásobným účastníkem Final four Euroligy a několikanásobným českým šampionem mladý tým BA Karlovy Vary prohrál 45:105.

Po páteční porážce v Praze 117:56 měly Vary před domácím duelem několik cílů. „Nechtěli jsme dostat stovku, chtěli se vyvarovat ztrát, kterých jsme u nich měli třicet. To se nám podařilo, ale zase jsme nedali tolik bodů. Prostě je to tým o dva levely výš než jsme my,“ uznal asistent karlovarské trenérky Karel Drahokoupil.

Až příliš bylo vidět, že na druhé straně hřiště stojí soupeř z evropské špičky. „Zbytečně jsme hráli bázlivě, zbytečně dělali chyby, holky hrály trochu zakřiknutě, je tam velký respekt. Pro nás je to zkušenost hrát proti takovému týmu. Holky si z toho mohou vzít velké ponaučení, jak se hraje basket na vrcholové úrovni a může jim to hodně dát do budoucna,“ uvědomuje si Drahokoupil.

Přesto hra z karlovarské strany až tak špatná nebyla. „Hráli jsme o hodně lépe než minule, snažili jsme se je ubránit, snad se nám to podařilo, dostali jsme méně. Snažili jsme se, co to šlo. Holky byly dobré, ubránily jsme pár akcí,“ míní karlovarská pivotka Kateřina Rokošová.

Obrana USK je letos dominantní jak v České, tak i v evropské lize, ukázal to i v Karlových Varech. Od začátku si budoval náskok a první čtvrtinu vyhrál 25:9. Ve druhé čtvrtině USK opět předvedl svůj smrtící útok a za druhou desetiminutovku nasázel domácím 37 bodů. Třetí čtvrtina byla velmi vyrovnaná a Vary ji prohrály o pouhý jeden bod 16:17. Poslední část už si basketbalistky USK pohlídaly a vyhrály ji o 16 bodů.

Velmi tvrdá hra provázela celé utkání. „Bylo to tvrdé utkání, protože rozhodčí to tak připustili. Byly tam tvrdé souboje a tak jsme rády, že jsme přežily ve zdraví,“ řekla po utkání rodačka ze Sokolova v dresu USK, Alena Hanušová. „Do rotace se dostaly všechny hráčky a ubránily jsme na 45 bodů, což si myslím, že je super. Vyzkoušely jsme si pár akcí na Final Four a snad v tom budeme pokračovat i příštím zápase,“ dodala Hanušová. Ale tvrdost nebyla sama o sobě. „Trochu se na tom podepsali rozhodčí, kteří to připustili,“ míní i karlovarský asistent Karel Drahokoupil.

A tak se stalo, že v polovině třetí čtvrtiny musela za hřiště Julia Reisingerová po úderu loktem do žeber a před koncem zůstala ležet u lavičky Michaela Tvrdíková, obě nedohrály. „Julča je náš stěžejní hráč, neměli jsme tam pivota, který je bodový, ale dobře se s tím popasovala Rokošová, která ji bojovností nahradila. Samozřejmě ne střelecky, ale hrála dobře,“ vyzdvihl Drahokoupil druhou pivotku.

„Musíme být tvrdší pod košem,“ tvrdí sama Rokošová. Podle ní tým nucený odchod Reisingerové nepoznamenal. „Hráli jsme pořád stejně, snažili jsme se střílet, najíždět do koše a být týmoví.“ Další utkání se čtvrtfinále play off ŽBL USK - BA Karlovy Vary se odehraje po Velikonocích v Praze na Královce a je více než pravděpodobné, že bude pro Karlovy Vary, v letošním tak povedeném ročníku, poslední. „Už se těšíme na konec, ale ten ještě není, a tak se musíme koncentrovat na pár tréninků a duel v Praze. Budeme se je snažit ubránit pod stovku a dosáhnout na co nejlepší skóre,“ dodává pivotka Kateřina Rokošová.

„Začátek zápasu byl trošku nervóznější, ale v průběhu utkání jsme jednoznačně dominovali, jak ve hře v obraně, kterou jsme hráli velice agresivně a velice dobře, tak i na útočné polovině, kde se nám dařili kombinace a byla to dobrá příprava na euroligové Final Four,“ přidal Jiří Bárta, asistent trenérky USK, druhdy i kouč Varů.

Final Four Euroligy bude 15. až 17. dubna hostit klub Fenerbahce Istanbul ve své Ülker Areně s kapacitou patnáct tisíc diváků. Tak Karlovy Vary jsou posledním herním sparingpartnerem USK před vrcholem sezony.Najdete na iDNES.czmobilní verze