Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Král Houška je znovu Válečníkem: Basketem už se chci hlavně bavit

Pavel Houška se vrátil po čtyřech letech do Děčína a s Válečníky už se připravuje na novou sezonu v NBL. | foto:  Petr Topič, MAFRA

19 2016
V basketbalovém Děčíně budou mít po čtyřech letech v týmu zase dva Houšky. Kromě kapitána Jakuba Houšky tu bude válčit i nymburský navrátilec Pavel Houška.

Návrat krále. Z Děčína odcházel do Nymburku coby nejužitečnější hráč nejvyšší basketbalové soutěže, zpátky se pivot Pavel Houška vrací s vizitkou čtyřnásobného českého šampiona.

„Děčín přišel s nejrychlejší a nejkonkrétnější nabídkou, s rodinou už jsme se chtěli vrátit a nejít do nějaké nejistoty, tak jsme zvolili tuhle cestu. Basketem už se chci hlavně bavit a samozřejmě pomoct týmu k nějakému úspěchu,“ říká o svém návratu mezi Válečníky 32letý pivot.

S Nymburkem jste za čtyři roky získal čtyři tituly. Budete mít teď vůbec motivaci bojovat s Děčínem o druhá místa?
Určitě ano, je fajn bojovat o jakoukouliv medaili. Přišel jsem z prvního týmu do druhého, taky se mohlo stát, že bych šel do týmu, který vůbec o medaile nehraje. Takže já to beru pozitivně. Nymburk je a pravděpodobně bude silnější než my, ale budeme bojovat.

Je vůbec Nymburk porazitelný v lize?
Je to hrozně těžké. Má to dobře namixované, jsou tam zkušení hráči Petr Benda či Jirka Welsch, doplnění o mladé cizince, atletické, dynamické. Tady je to také dobré, ale kvalita Nymburku bude asi jinde, protože si může dovolit víc zahraničních hráčů.

Jak hodnotíte své působení v Nymburku?
Těžká otázka. Když jsem tam přišel, tak jsem moc nehrál, pak proběhla výměna trenérů a od kouče Kemzury jsem zase nějaký prostor dostával. Potom se zase vrátil trenér Ginzburg a minutáž ochladla, takže pořád nahoru - dolů.

Která z těch čtyř sezon byla vaše nejlepší?
Pro mě pocitově byly nejlepší ty dvě sezony, co jsem strávil s trenérem Kemzurou. To byla pro mě i nejsympatičtější hra, člověk přesně věděl, co od něj trenér chce. Kouč Ginzburg tomu nechával trochu větší volnost a to mi prostě až tak nevyhovovalo.

Šel byste znovu do Nymburka, kdybyste stál před stejným rozhodnutím jako před čtyřmi lety?
Šel bych, kdo by nechtěl jít do nejlepšího týmu. Ale musely by se tam hrát soutěže, které by mě motivovaly a táhly. Musím říct, že VTB liga už mě hlavně kvůli cestování moc netáhla.

Jaká soutěž by vás táhla?
Teď se Nymburk přihlásil do Champions League, některé týmy tam jsou dobré. Jsem na kluky zvědavý, budou mít i méně cestování, budou víc odpočatí, což je docela prima. Škoda, že se nevědělo už na konci této sezony, co bude Nymburk hrát. Pokud by se vrátil zpátky do Eurocupu, který je hodně nabitý, tak to byla také soutěž, do které bych se třeba rád podíval.

Proč se Nymburku nepodařilo prosadit se výrazněji v evropských soutěžích?
Párkrát se nám nepovedly nějaké zápasy. Teď třeba na konci se povedlo play-off VTB ligy, ale samozřejmě je otázka, jestli je to tím, že jsme se tak hodně zlepšili, nebo tím, že těm ostatním se zmenšily rozpočty. Nymburk byl jediný neruský tým v play-off. V některých soutěžích se nám vedlo lépe, ve VTB lize nám soupeři asi víc seděli. V Europe Cupu to loni bylo nic moc.

Když vám letos končila v Nymburku smlouva, už jste neuvažoval o jejím prodloužení?
Ještě jsme tam koketovali s nějakou myšlenkou, ale hrozilo, že Nymburk bude pokračovat ve VTB lize, a já musím říct, že už jsem byl tím cestováním docela přesycený. Tak jsme se s rodinou rozhodli pro návrat do Děčína.

Udržíte se v národním týmu i po návratu do Děčína?
Nevím, jestli moje reprezentační etuda už neskončila. Příští rok je ještě Evropa, která se vybojovala díky loňskému úspěchu. Záleží samozřejmě na mně, ale případná pozvánka musí přijít z určitých míst.

Jaký jste našel v Děčíně tým po těch čtyřech letech?
Vyměněný. Když jsem odcházel, tak tady bylo hodně kluků, kteří byli ve stejném věku jako já. Byli jsme jako velká rodina, všichni jsme se znali, pravidelně jsme se navštěvovali s rodinami. Teď se tady hodně rozkoukávám, je tu hodně mladých kluků, čímž samozřejmě neříkám, že to je špatně. Zase je s nimi sranda. Užívám si to, kluci jsou prima, vidíte, že si ze sebe dělají srandu, pořád se pošťuchují. A to jste ještě nebyl v šatně...

Jaké budete mít v Děčíně letos ambice? Budete zase bojovat o postup do finále NBL?
Věřím, že ano, i když to bude těžké. Pardubice mají taky velké ambice, je tu i Prostějov a další týmy. Obhajoba je vždy těžší, ale určitě se o to porveme. A moje individuální mety? To záleží na Vyovi (rozehrávači Tomášovi Vyoralovi), jak mi bude přihrávat...Najdete na iDNES.czmobilní verze