Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Baseballoví Draci ukázali Evropě svou sílu, ale také slabiny

Momentka z baseballového utkání Draci Brno - Minolta Pioniers. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

7 2010
Je to paradox. Baseballoví AVG Draci Brno získali na domácím Evropském poháru skalp dvou největších favoritů, se slabšími soupeři ale prohráli. Na turnaji nakonec skončili čtvrtí.

Svůj poslední zápas v neděli večer prohráli, přesto si baseballisté AVG Draci Brno užívali aplaus zaplněné tribuny. A oprávněně, v domácí skupině Evropského poháru rozhodně nezklamali a až téměř do konce žili svůj sen o postupu do závěrečného turnaje Final Four.

"Ukázalo, že ten cíl nebyl až tak nereálný. Všechny zápasy jsme hráli vyrovnaně, dokázali jsme porazit nejlepší týmy a udělali jsme si v Evropě dobré jméno. Navíc jsme turnaj zvládli i organizačně, takže není žádné místo pro negativní hodnocení," uvedl trenér Arnošt Nesňal.

O možnost postoupit jeho tým přišel těsně před svým závěrečným vystoupením, když německý Heidenheim zdolal nizozemské Pioniers.

Konečné pořadí Evropského poháru

1. Bologna 4/1
2. Heidenheim 4/1
3. K. M. Pioniers 2/3
4. AVG Draci Brno 2/3
5. Sant Boi 2/3
6. Rouen 1/4


* První dva týmy postupují do Final Four v Barceloně.

A možná i toto zklamání se promítlo do duelu s francouzským Rouenem, kterému Draci podlehli 8:10 a věnovali mu tak jedinou výhru na turnaji.

"Nemluvil bych o ztrátě motivace, ale moc jsme se soustředili na to, jestli Holanďané vyhráli. Část naší vnitřní síly jsme ztratili někde, kde jsme to nemohli ovlivnit, a náš výkon pak vypadat rozpačitě," sdělil Nesňal.

Mnohem víc se ale bude vzpomínat na dračí bitvy s italskými a nizozemskými velikány. Bolognu domácí tým srazil už v pátek, Konicu Minoltu Pioniers pak v sobotu.

A šmrnc tomuto úspěchu dodal i mimořádně dramatický průběh, triumf 14:10 získali Draci až ve druhé nastavené směně. "Pro mě to byl nejlepší a nejkrásnější zápas v kariéře," rozplýval se Martin Schneider.

Nabízí se otázka, proč Brňané dokázali zaskočit favority, ale také nečekaně prohrát s papírově slabšími týmy. "Všechny porážky mají stejný důvod. Se všemi soupeři jsme hráli vyrovnaně, což se nám v minulosti nedařilo. Ale nedokázali jsme najít vnitřní sílu v klíčových momentech," prozradil Nesňal.

"Třeba s Francouzi jsme udělali zbytečné chyby v poli, které obvykle neděláme. Jindy jsme nedokázali potřebně zatlačit na pálce."

Momentka z baseballového utkání Draci Brno - Minolta Pioniers.

Draci tak kromě své síly ukázali baseballové Evropě i slabiny. Svůj dobrý kredit ale neztratili. "Hráči viděli, jak dobří mohou být, ale také to, že bez většího nasazení a profesionalismu to nepůjde. Máme velký talentový potenciál, ale musíme se vyvarovat výkyvů v našich výkonech," tvrdí kouč.

Toho těšila také výborná divácká kulisa. ADraci s ostatními elitními týmy Evropy jí předvedli skutečnou reklamu na baseball.

Předvedli jsme, že Češi hrají dobrý baseball, říká Veselý

Po závěrečné prohře s francouzským Rouenem byl zklamaný, důvod k přehnanému smutku ale Martin Veselý neměl. "Turnaj byl úžasný, je jen obrovská škoda, že jsme to nedotáhli aspoň na třetí místo. Poté, co jsme předvedli s Italy a Holanďany, jsme na to měli," poznamenal veterán Draků. "Ale turnaj jsme zakončili silně a i Holanďané a Italové teď musí počítat s tím, že Češi hrají dobrý baseball."


Nechyběla vám proti Francouzům trochu motivace, když už jste nemohli postoupit?
To bych neřekl, my jsme chtěli vyhrát moc. Ale bohužel nám utekly první tři směny, ve kterých jsme udělali několik zbytečných chyb v poli. Pak už se to těžko dohánělo.


Dva papírově nejsilnější soupeře jste porazili, ale s dalšími třemi jste prohráli. Čím to?
My jsme hráli dobrý zápas i se Španěly, kteří na nás postavili svůj nejsilnější nadhoz. Proti tomu se nám těžko prosazovalo. S Němci jsme měli vyhrát, vedli jsme 6:2, ale bohužel jsme to neudrželi. I když měli víc odpalů, tak si myslím, že jsme byli celkově lepším týmem.


Vy jste zkušený mazák, dávají vám pořád podobné turnaje hodně?
Určitě. Já jsem tady asi hlavně kvůli tomu, aby mladí kluci nebyli tolik nervózní a snažili se od nás starších něco odkoukat. My se je snažíme podporovat.

Momentka z baseballového utkání Draci Brno - Minolta Pioniers.


Když srovnáte Draky před deseti lety s těmi nynějšími, je vidět rozdíl?
Myslím si, že posun je obrovský. Ale před deseti lety jsme byli lepší tým v obraně, teď jsme zase lepší v útoku. Možnosti se pořád posouvají, teď za nás hážou kluci, co hráli Major League, máme tu Australana, co má stříbro z olympiády. Kluci, kteří teď dojdou, mají mnohem víc talentu než my, když jsme začínali.


Co říkáte tomu, že vám aplauduje zcela zaplněná tribuna?
To je úžasné. Bavili jsme se s klukama, že něco takového bychom chtěli každý zápas v extralize.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze