Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Baseballisté Třebíče odstartují extraligu bez trojice zraněných opor

Momentka z utkání třebíčských Nuclears. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

31 2018
Říká se, že druhá sezona po postupu je vždy daleko těžší než ta první. Vedení třebíčských baseballistů, kteří se loni dokázali úspěšně udržet v nejvyšší soutěži, si však podobné úvahy před startem nového ročníku nepřipouští.

Naopak, Nuclears chtějí zaútočit na účast v play off! Navzdory tomu, že mezi českou elitou se budou znovu pohybovat s týmem s nejmladším kádrem.

„Loňskou zkušeností jsme si dokázali, že se v extralize dá hrát. Takže kdybychom bojovali o první šestku, bylo by to fajn. Myslím, že to je náš cíl,“ říká předseda klubu Jan Urbánek.

„V minulém ročníku jsme splnili cíl, který jsme si dali. A tím, že jsme se navíc dostali do finále Českého baseballového poháru, jsme to ještě vyšperkovali,“ pochvaluje si trenér Nuclears Jan Gregor.

V kádru bude pět Američanů

Hned pětice amerických hráčů by se měla v nadcházející extraligové sezoně zapojit do zápasů třebíčských baseballistů. Na loňské úspěšné působení dvojice Wesley Judish - Devon Barker, která v minulém ročníku patřila ke klíčovým osobnostem Nuclears, však budou navazovat postupně.

„Na soupisce máme pět cizinců, ale v Třebíči budou prakticky jen čtyři. Vymění se tu,“ vysvětluje trenér třebíčského klubu Jan Gregor.

Hodně zajímavou posilou by se mohl stát Reece Green (8. 6. 1995), který letos nastoupil ve finále australské ligy. „Dostali jsme na něho doporučení od Wesleyho Judishe, má výborné reference od manažera z Austrálie, který je můj dlouholetý kamarád,“ vysvětluje Gregor.

Z Austrálie měl původně přiletět také další vytipovaný hráč, Joshua Falco (19. 12. 1994). „Bohužel, v semifinále si zlomil záprstní kůstky, takže se k týmu připojí až později,“ vysvětluje Gregor.

Třebíč však stačila zareagovat. Domluvila se s Danielem Cameronem (28. 12. 1994). „Je to kluk, který bude hrát Independent League, profesionální americkou soutěž,“ prozrazuje Gregor. „Dostal dobrý kontrakt, ale jelikož zraněný Joshua potřeboval záskok a dlouhodobě se dobře znají, vezme to na dva měsíce za něj,“ upřesnil třebíčský kouč.

Ten navíc počítá s Alejandrem Vierou (7. 7. 1993) a Derronem Davisem (5. 8. 1994). „Derron je první černoch, černoušek, který bude za Třebíč hrát,“ říká Gregor a rychle dodává: „Nerad bych se ale dostal do nějakých problémů. Nedávno jsem to tak napsal a za dva dny jsem zjistil, že když někoho oslovím černoch, je to rasismus,“ naráží na nedávnou mediální kauzu fotbalového trenéra Zlína Vlastimila Petržely.

„Výběr zahraničních hráčů je jednoduchý: jde o mladé kluky, kteří zapadnou do kolektivu. A druhá podmínka je, aby hráli NCAA Division I, což je profesionální univerzitní liga, jež má hodně vysokou úroveň,“ dodává Gregor.

„Letos bychom po loňském úspěchu - kterým pro nás záchrana byla –chtěli usilovat o účast v play off. Což znamená skončit po základní části mezi nejlepšími šesti týmy,“ připomíná třebíčský kouč.

Podobně jako v nováčkovské sezoně celek z Vysočiny chce vsázet především na odchovance. „V minulosti se nám podařilo nabrat docela šikovné kluky, byli i pod dobrým vedením. Plno z nich hrálo v juniorských a mládežnických národních týmech. A dnes se ukazuje, že jsme šli dobrou cestou,“ je přesvědčen Urbánek.

„Stavím to na tom, co dělám pro Třebíč už osm let, šest z toho profesionálně. Pracuji s týmem, který jsem si sám vychoval,“ říká Gregor.

Od cizinců se mohou učit

Nenechte se mýlit, i Třebíč se hodlá spolehnout na pomoc zahraničních hráčů. „Samozřejmě kádr z našich odchovanců ještě není úplně takový, jak bych si představoval. Proto dokupujeme cizince,“ připouští Gregor. „Dejme tomu ještě dva roky a bude to super,“ věří.

Vedení klubu navíc připouští, že od cizinců třebíčští mladíci mohou leccos okoukat. „Hodně se od nich naučí. Vidí, jak trénují, jak pracují,“ všímá si Urbánek. „Ale záměr byl takový, aby měli kde hrát naši mladí, kteří nám dorůstají. Extraliga se vybojovala hlavně pro ně.“

První dvě utkání nového ročníku sehraje Třebíč o tomto víkendu proti Tempo Titans. V sobotu od 14.00 v Praze, v neděli od 16 hodin na vlastním hřišti v areálu Na Hvězdě. „Loni jsme s nimi měli bilanci 2:2, dvě výhry a dvě prohry,“ vzpomíná Gregor. „Ty porážky jsme si zavinili sami, protože jsme vedli a ke konci utkání si to prohráli.“

S vyrovnanou bilancí by byl Gregor spokojený i tentokrát. „Ještě nebudeme v nejsilnější sestavě, navíc na marodce máme tři hráče,“ vysvětluje třebíčský kouč, který nemůže využít trojlístek zkušených.

„Josef Libiak si přivodil vážné zranění kolene, navíc má problém s ředěním krve, protože po operaci měl plicní embolii, Ivan Hamža měl meningokok a dlouhodobě zraněný je i Honza Urbánek,“ vyjmenovává nepříjemné ztráty.

„Takže to postavíme na mladých, kteří loni v extralize nehráli. A kluci s námi zápasy absolvují jako doprovod,“ dodává třebíčský kouč.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze