Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlomit baseballové Draky? Nemožné. Přes potíže znovu vládnou

Dlouholetí vládci českého baseballu Draci Brno | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

22 2014
Jedna brněnská baseballová tradice platí i nadále, druhá byla porušena. Zatímco Draci podvacáté za sebou opanovali základní část extraligy, Technika bude nezvykle chybět v play-off.

Jejich vláda se zdála být nalomena, v extraligové tabulce se nějakou dobu potáceli až na třetím místě. Ale nikdy neodepisujte baseballové Draky. Brněnští šampioni o víkendu zakončili základní část na prvním místě. Jak jinak, tato pozice jim patří nepřetržitě už 20 let. „Je to pro nás obrovský úspěch, něco takového se nepovede každému,“ oznamuje hrdě Martin Schneider, pálkařská i nadhazovačská opora týmu.

Ten přitom letos dlouho nepůsobil jako hegemon českého baseballu. „Letos to bylo náročnější než jindy, což bylo vidět už od začátku.
Měli jsme nějaká zranění, nedařilo se nadhazovačům. Ale postupně se to zlepšovalo, byli jsme kompaktnější a nakonec jsme se chytli,“ popisuje Schneider.

S 24 výhrami a 11 porážkami byli Draci přece jen o jeden zápas lepší než pražská dvojice Eagles, Kotlářka. „Každým rokem je to pro nás těžší a těžší, konkurence roste,“ podotýká Schneider. Zato pro osmnáctinásobné mistry je občas náročné udržet motivaci a plné soustředění. „To se někdy bohužel projeví na hřišti, ale potom aspoň víme, že to nesmíme opakovat,“ říká Schneider.

Jeho celek navíc zdobí ohromující psychická odolnost. „Největší dračí síla je podle mě v tom, že se nikdy nevzdáváme. I když to vypadá, že se nám nedaří, tak nikdy nehrajeme na půl plynu. A když jsme pod tlakem, umíme zapnout, semknout se a otočit zápasy,“ vysvětlujete český reprezentant.

Kvůli zářijovému mistrovství Evropy v Česku se extraligové play-off rozběhne nezvykle brzy, už za dva týdny Draci zahájí semifinálovou sérii s ostravskými Arrows. „Nebudeme mít moc dlouhou pauzu, ale je to rozhodně lepší než dohrávat play-off na konci října v pěti nebo sedmi stupních,“ sděluje Schneider, který tuší: „Nečeká nás nic lehkého.“

Mladí si nesmí myslet, že jsou hvězdy, zní ze zklamané Techniky

To brněnskou Techniku, odvěkého soka Draků, letos nečeká play-off vůbec. „Je to velké rozčarování,“ neskrývá Martin Střítecký, který absolvuje dvacátou extraligovou sezonu. A teprve podruhé nenakoukne do vyřazovacích bojů. „Určitě budou následovat nějaké postihy a s každým bude projednáno jeho další působení v týmu.“

Technika si zavařila hned na začátku, na 5. místě jí nakonec chyběly dvě výhry. „Hodně jsme prohrávali se slabšími soupeři a také jsme ztráceli rozhodnuté zápasy. Většinou jsme prohráli kvůli našim vlastním mentálním a fyzickým chybám, ne proto, že by nás soupeři nějak extra rozpálili,“ mrzí Stříteckého.

Jeho celku vypomáhali dva australští teenageři, už prověřený australský nadhazovač Steve Chambers a v závěrečném měsíci i americký nadhazovač. „Skvěle zapadli a odvedli dobré výkony,“ hodnotí Střítecký cizince.

Jiní, především mladí spoluhráči, jej však zklamali. „S jejich přístupem se do play-off nejde dostat. Jen pokud si nebudou myslet, že jsou největší hvězdy pod sluncem, budou se lépe soustředit a respektovat pokyny kouče, se to může změnit.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze