Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za odpal pivo a burger. I to jsou baseballová klání v Praze

Baseball láká diváky na bohatý program, zápasy by měly být zábavou pro celé rodiny. | foto: Jan Beneš

31 2017
V USA jsou takové akce zcela běžné. Díváte se na zápas a najednou hlasatel publiku oznámí: „Pozor, právě jsou k dostání hamburgry zdarma.“ O co přesně jde? Do letícího míčku se trefil „Burger hitter“, tedy hráč, po jehož úspěchu nastává úprk do občerstvení. I to bude jedna z akcí pro diváky v rámci Opening Game, tedy slavnostního začátku domácí baseballové extraligy.

Začne již v pátek od 19 hodin v areálu na Krči, kde Eagles Praha vyzve nováčka Třebíč Nuclears.

Kromě hamburgrů zdarma je ve hře také pivo. Ano, existuje i Beer hitter. „Klub si stanoví před zápasem baseballistu, který přihlížejícím divákům udělá svých odpalem radost,“ smál se Jan Drábek, generální manažer Eagles Praha.

„V pátek na Krči bude určitý počet piv a hamburgrů zdarma, ale to není vše. Snížené částky za občerstvení jsou připravené po celou dobu.“

Navíc před zápasem se předvedou divákům cheerleaders a po zápase zpestří program parádní ohňostroj.

To vše v rámci startu baseballové extraligy, která chce poutat pozornost. Oprávněně. Vždyť v USA na zápasy nejvyšší ligy MLB chodí v průměru 30 tisíc diváků. Většinou jde o rodiny s dětmi, které se chtějí pobavit, dobře se najíst. A třeba popovídat s dalšími fanoušky, klidně ze soupeřícího týmu.

Baseballisté Kotlářky Praha v rozhodujícím utkání finále extraligy proti Drakům...

Maskot dostane jméno

Návštěvnost baseballových zápasů se v České republice oproti USA pohybuje v diametrálně nižších číslech, spíše ve stovkách. Má však úroveň, bubny nebo maskoti nechybějí. Právě při dnešním zápase se určí jméno pro maskota Eagles.

„Naším cílem je na Krči udělat z baseballu kulturní záležitost. Než jít do hospody na pivko, tak raději k nám na stadion, kde je ještě k vidění špičkový baseball a spousta akcí,“ upřesnil Drábek, generální manažer z Eagles.

Baseball Opening Game

Rozehraje se v České republice na třech místech – v Praze, Brně a Ostravě. Na Eagles Praha se v pátek od 19 hodin střetnou domácí proti Třebíč Nuclears. Před zápasem vystoupí Cheerleaders Eagles, oznámí se jméno maskota, proběhne tombola. Po celý večer budou snížené ceny občerstvení. Vše vyvrcholí ohňostrojem, stejně jako v Brně a Ostravě.

● Pražské dubnové hity
Tempo – Kotlářka 1. 4. 16.00
Kotlářka – Draci 8. 4. 13.00
Eagles – Draci 12. 4. 19.30

Přitom silnější baseballová tradice je v Brně. Místní Draci v minulém ročníku vybojovali jubilejní, dvacátý titul, od roku 1993 prohráli ve finále pouze dvakrát. S pražským týmem naposledy v roce 2015, kdy byla úspěšnější Kotlářka Praha. Ta společně s Eagles a Tempo Titans Praha bude útočit na přední pozice i letos.

Jak na suverénní Draky Brno? „Porážejí se těžce, mají totiž v sobě zabudovaný software úspěchu, všechno je u nich zautomatizované. Když jdou na hřiště, tak společně a bez diskusí vše plní. Někdy připomínají roboty. Navíc disponují zkušenými hráči,“ uvedl Matěj Hejma z Eagles Praha, který dal v loňském roce nejvíce odpalů za plot (homerunů), konkrétně čtrnáct. Lepšit se v útočných statistikách chce také v nadcházející sezoně. „Trochu jsem změnil přístup v odpalování – zapojil jsem při něm spodní část nohou, generuji sílu více z nich než z rukou, cítím se dobře,“ popsal reprezentační pálkař, který odhalil tajemství správného a dalekého odpalu: „Vždycky musíte mít jasný plán a prokouknout nadhazovače.“

Liga přibrala nové týmy

Důležitá je také práce v poli a na metách. Velkým specialistou je v tomto Petr Síla z Kotlářky Praha. Patří k nejrychlejším hráčům, není pro něj problém metu „ukrást.“

V minulém ročníku jich takto získal 46, což je národní rekord. „Baseball je komplexní sport, musíme umět házet, chytat, odpalovat... Já vynikám v tomto. Každý hráč má vlastní nezastupitelnou úlohu,“ doplnil Síla z Kotlářky.

Momentka ze softballového zápasu Hroši Havlíčkův Brod - Tempo Praha

Právě z ní se vydal směrem do USA jediný český profesionální hráč Martin Červenka. V roce 2009 podepsal smlouvu s organizací Cleveland Indians, s finalisty Světové série MLB. V loňském roce byl součástí týmu Lake Country Captains, což je pátá liga. V současné době probíhají přípravy na novou sezonu a rozřazení do soutěží.

Tempo Titans spoléhají na Jake Rabinowitze z New Yorku, který umí pálit a zároveň nadhazovat. V útočných statistikách je nejlepší v klubu, přitom odházel 88 směn. „Myslím, že v české extralize je spousta skvělých pálkařů. Opravdu si nemůžu dovolit udělat hodně chyb, jinak bych byl potrestán,“ řekl Rabinowitz.

Novinkou letošního ročníku je rozšíření extraligy, kterou zpestří dva nováčci – Olympia Blansko a Třebíč Nuclears. V pátek se v Krči od 19 hodin představí právě Třebíč.

Opening Game se uskuteční také v Brně a v Ostravě, na všech místech pak hru zakončí ohňostroj.

V sobotu vypukne derby pražských týmů Tempo vs. Kotlářka, a to od 16.00. Finále s názvem Czech Series se uskuteční na tři vítězná utkání a odstartuje 23. září.

Probojuje se do něj pražský tým?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze