Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český baseball si stanovil cíl: Chce se dostat na olympiádu do Tokia

Momentka z baseballového utkání Draci Brno - Kotlářka | foto: Marie StránskáMF DNES

4 2015
Je to tak trochu novodobá pětiletka. Český baseball si totiž stanovil cíl, na jehož splnění má přesně pět let - chce totiž svůj reprezentační tým dostat na letní olympijské hry do Tokia v roce 2020. Do programu sportovního svátku v Japonsku se má mužský baseball s velkou pravděpodobností vrátit a česká reprezentace u toho nechce chybět!

„Víme, že v Japonsku je baseball národním sportem. Chceme připravit našemu národnímu týmu takové podmínky, aby mohl soutěžit s Italy nebo Nizozemci o pravděpodobně jedno postupové místo v kvalifikaci na olympijské hry,“ prohlásil Pavel Chadim z České baseballové asociace, který na akci Baseball Czech Gala představil projekt Trenéři pro Tokio 2020, ve kterém bude asociace podporovat vybrané trenéry.

Mezi nimi i ty, kteří se starají o děti a mládež. „Trenéři pro nás představují základní pilíře. Chceme s nimi pracovat systémově, mít několik profesionálních, které budeme vzdělávat a posílat je na zahraniční stáže,“ dodal Chadim, místopředseda České baseballové asociace.

Kromě vyhlášení cílů se na Baseballovém galavečeru předávaly ceny pro nejlepší v uplynulé sezoně extraligy. Ta byla v letošním roce přelomová. Doposud se v samostatné extralize radovali z celkového prvenství Draci Brno (19 titulů) a Technika Brno (3 tituly), po letošní sezoně se trofej pro nejlepší stěhovala poprvé do Kotlářky Praha. Nejvíce cen si odnesli hráči tohoto pražského týmu.

Například nejvíce homerunů po základní části extraligy předvedl Jakub Sládek, dohromady jich dal patnáct a stal se nejmladším členem Klubu českých homerunářů. Nejužitečnějším hráčem v play-off se stal nadhazovač Jan Novák z Kotlářky Praha, který v rozhodujícím finálovém utkání proti Drakům Brno odházel celý zápas a povolil soupeři pouhý jediný bod.

Brněnský tým měl zase nejlepšího polaře základní části extraligy, Arnošt Dubový neudělal ani jednu chybu a celkem zahrál 81 autů.

Největší osobností extraligy se stal Pavel Budský (42 let) z Draků Brno. Právě Budský se stal historicky prvním Čechem, který podepsal profesionální smlouvu s týmem Major League Baseball. Za svojí kariéru dal celkem 148 homerunů a stal se jednou z nejvýraznějších postav tohoto sportu v České republice.

„Myslím, že je reálné, abychom posunuli český baseball na olympijské hry. Rozšiřuje se nám základna dětí, je nutné, aby nám neodpadali šestnáctiletí a sedmnáctiletí kluci. S těmi se musí pracovat a připravit pro ně kvalitní soutěže,“ tvrdil Budský.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze