Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Naprostý úlet. Mladí čeští baseballisté si vyšlápli na velmoci

STIHNE TO? Český basebalista sprintuje na metu v utkání s Francií. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

20 2014
Na pomoc si vzali šest rad od Arnolda Schwarzeneggera. Zvlášť tu, která říká „nikdy nevěř někomu, kdo říká, že to nejde“. Mladí čeští baseballisté dokázali, že to nejsou jen prázdná slova. Na mistrovství světa do 21 let na ostrově Tchaj-wan se postarali o senzaci, když obsadili páté místo.

„Do teď jsme na světové akci nikdy nebyli v první desítce, a teď jsme se dostali do první pětky. Je to naprostý úlet,“ komentuje počínání svého týmu trenér Pavel Chadim.

Na premiérovém šampionátu této kategorie sice chyběly velmoci USA a Kuba, přesto se mladým Čechům se šesti brněnskými hráči na soupisce povedl velký zářez. „Nechali jsme za sebou země jako Venezuelu, Nizozemsko, Itálii, Mexiko nebo Austrálii. Víc jsme dokázat nemohli.“

Češi na turnaji vyhráli jen tři zápasy z devíti, ale dokázali zabrat v pravou chvíli. V základní skupině přetlačili Itálii 3:1 a Mexiko 12:9, což jim stačilo k postupu do finálové šestky. Byť o tom zprvu kvůli složitému propočtu nevěděli.

„Dozvěděl jsem se to až v hotelovém výtahu. Když jsem z něj vylezl, zařval jsem na celý hotel a kluci na mě přes tři patra volali, že už to vědí taky,“ líčí kouč, který je členem brněnských Draků.

V bojích první šestky měl jeho tým blízko ke skalpu silné Nikaraguy. Nakonec uspěl až v duelu o konečné páté místo proti Austrálii, když otočil skóre z 0:4 na 6:5. „Doufám, že náš výkon poslouží jako motivační signál pro celý český baseball, že to jde,“ oznamuje Chadim.

Nečekaný úspěch přineslo několik faktorů. „Kluci už odehráli hodně světových akcí, což v nich něco zanechalo. Pomohlo nám také, že naše extraliga se zlepšuje, takže už pro kluky není takový šok nastoupit proti rychlejším nadhazovačům. Dokážou se mnohem rychleji přizpůsobit,“ vysvětluje Chadim.

Pro docenění toho, co český celek dokázal, mohou posloužit čísla. Zatímco tuzemský baseball registruje 5 tisíc hráčů, takové Mexiko jich má pět milionů. Česku ale pomáhá propracovaný mládežnický program, spuštěný před deseti lety.

„Všem jsem říkal, že ani ostatní země nemají nadlidi, že jsou to stejní borečci, jako máme my. Jde jen o to, vzít je včas a naučit je to. Baseball nemusí umět dělat jen v Americe nebo Asii, jde o systém a porozumění hře,“ popisuje trenér, který v civilním životě pracuje jako neurolog.

I on přispěl k tomu, že Češi zahodili respekt k silnějším soupeřům. „Hráči v sobě mají víc vzdoru a sebevědomí, už jsou otrkanější,“ těší Chadima, jehož celek neměl jen na asijské trio Tchaj-wan, Japonsko, Korea, které turnaj ovládlo.

Za jak dlouho se Česko, které systematicky pracuje už se 6letými kluky, může měřit s elitou i v dospělé kategorii?

„Asi nikoho nepotěším, ale podle mě tak za 10 let. Ale třeba to půjde rychleji,“ sděluje Chadim, který i přes úspěch nebyl zcela spokojený. „Po každém zápase jsem měl popsaný papír chybami, až mi bylo kluků líto. Ale je třeba vidět, že i s přípravou odehráli 12 zápasů za 14 dní, což je ohromný zápřah.“

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze