Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvacátý titul brněnským Drakům ulétl. Nastartuje nás to, věří

Momentka z baseballového finále mezi Kotlářkou Praha a Draky Brno | foto: Jan Beneš

22 2015
Doma jsou baseballovými fenomény. Jubilejní, dvacátý triumf ale Draci Brno nepřidali. Slzy a smutek? Kdepak. Brňany těší, že jim vyrůstá konkurence, a chtějí se usadit v nové Evropské lize.

Slovy filmového doktora Chocholouška: „K takovému politováníhodnému nedopatření dochází jednou, vlastně dvakrát za deset let.“

Podobně mohou po víkendu mluvit dlouholetí vládci české baseballové extraligy. Sen brněnských Draků o jubilejním, dvacátém titulu zhatila v rozhodujícím pátém finále Kotlářka. „Klukům jsem už před zápasem řekl, že jim za celý rok děkuju. Naši hráči výkonnostně vyrostli nahoru,“ řekl manažer Draků Arnošt Nesňal.

Za sezonou, v níž se leskne brněnská účast ve finále skupiny Evropského poháru, mohli dopsat zlatou českou tečku. Na závěr série ale předvedl na nadhazovačském kopci mimořádný výkon pražský Jan Novák.

„Byl fantastický. Nám naopak už ve čtvrtém duelu odešla pálka,“ vysvětloval Pavel Budský. Právě 41letá legenda, která to dotáhla až mezi profesionály do zámoří, měla být posledním trumfem tápajících Draků, kteří v poslední směně museli smazat manko 0:3.

Budský dokázal to, co se jeho parťákům celou neděli nedařilo.

Odpálil a jeho mohutná postava se postupně posunovala po metách. Brňané nakonec obsadili všechny tři. Stačil jeden povedený švih pálkou a pulzující baseballový stánek v Komárově mohl vidět famózní obrat. „Věřil jsem, že se to podaří,“ líčil veterán, jenž už s extraligovými starty šetří.

Dračí vůle nikdy se nevzdávat ale nakonec Brňanům na obhajobu nestačila. Kotlářka ubránila vedení a po výhře 3:1 slavila první extraligový triumf. „Aspoň nás to nastartuje, hlavně naše mladé kluky. O to víc se budou snažit, aby neusnuli,“ přemítal Budský. „Posune nás to dál. Budeme jenom rádi, když bude v Česku víc takových týmů,“ dodala baseballová ikona z Brna.

Ne, tohle není prázdná fráze.

Vždyť jen městští rivalové z Techniky, kteří letos skončili v semifinále, dokázali jako jediní Drakům za posledních dvacet let vyfouknout titul. „Extraliga se vyrovnává. Je ale jednodušší stavět tým na poražení Draků. Kdežto my skládali kádr k Evropskému poháru,“ podotkl Nesňal, jenž v dlani svíral nezvykle jen stříbrnou medaili. „Jestli někdo už chystal šampaňské na oslavu, tak to byla jeho chyba, že jsme prohráli,“ smál se brněnský trenér.

Kromě extraligy i Evropská liga

Příští extraligovou sezonu, v níž se opět představí i brněnská Technika a Hroši, se budou chtít Draci vrátit na český trůn. „Kotlářka má ale fantastický mladý tým. Uvidíme, jestli nasazené tempo vydrží,“ poznamenal Budský. Kromě toho se chtějí devatenáctinásobní mistři usadit v nově se rodící mezinárodní soutěži, kterou má za rok hrát desítka elitních evropských celků.

„Máme eminentní zájem se etablovat v Evropské lize. Znamenalo by to kolem čtyřiceti zápasů s velkokluby,“ nastínil Nesňal. „Je tam ještě spousta překážek, ale nabídku jsme jako jediní v Česku přijali,“ dodal manažer, jenž by v domácí soutěži mohl dát větší šanci odchovancům. „Posily se nám vcelku podařily. Na druhou stranu uzurpují herní čas našim hráčům. Kdyby se tak povedla Evropa, bylo by to krásné,“ zasnil se Nesňal. Na stříbrný smutek není v Brně čas.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze