Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rok baseballových Draků: bolavá ztráta, kupa duelů a návrat na trůn

ilustrační foto | foto: Jan Beneš

1 2016
Pro extraligové kluby je to už rutina. U protinožců skončí Australská baseballová liga a čeští manažeři sednou za počítač a začnou žhavit dráty. „S hráčem se domluvíme po Skypu na podmínkách, pošleme mu letenku a on přijede,“ líčí manažer brněnských Draků Arnošt Nesňal.

Zatímco české týmy tak získají posilu, hráči mohou díky baseballu poznat nový kus světa. „Radši nesleduju, kde tráví čtvrtky před zápasem,“ usměje se Nesňal. „Když potom odjíždí cizinci domů, jsou spokojení. Brno má atributy velkého města, ale i výhody toho malého.“

Draci, s 19 tituly nejúspěšnější tým extraligy, načínají sezonu v pátek v 19 hodin – v Komárově hostí městské rivaly z Techniky. A stejně jako v minulosti chtějí sázet na baseballisty, které zlanařili na jiném kontinentu. „Nerad ale zveřejňuju jejich jména, dokud se neobjeví na letišti,“ pousměje se Nesňal.

Letos má jeho týmu k úspěchům pomoct americký nadhazovač Jason Jarvis z Brisbane Bandits. V letadle s hvězdou australské ligy přitom měla sedět ještě jedna brněnská posila.

Jarvisův spoluhráč Trent Baker však několik dní před odletem tragicky zemřel. „Koluje hromada zvěstí, nic nevíme oficiálně a bylo by nefér něco zveřejňovat. Víme jen, že to nebyla dlouhodobá nemoc,“ sděluje Nesňal. „Neštěstí otřáslo australským i evropským baseballem.“

I proto hráči před dnešním derby uctí památku 25letého polaře minutou ticha.
Z bolavé ztráty se musí Draci rychle oklepat. V letošní sezoně na české vicemistry čeká kupa duelů a několik novinek. V extralize chtějí zaútočit na kulatý dvacátý titul, který jim loni vyfoukla pražská Kotlářka. „O to máme větší motivaci. Chceme se vrátit na trůn,“ velí Nesňal.

Zároveň jsou Brňané jedním ze čtyř zakládajících celků, které se zúčastní nové Evropské ligy. „Z deseti týmů zůstali jen čtyři hrdinové, kteří se pokusí vdechnout Evropě nový pohled na baseball,“ vypráví manažer Draků. „Třeba se soutěž povede rozšířit jako Euroligu v basketbalu,“ zadoufá Nesňal, jehož celek v červnu uspořádá i turnaj Evropského poháru.

Technika pomýšlí na finále

Dohromady tak Draci za sezonu musí zvládnout více než šedesátizápasovou porci. I proto v extralize ustoupili od dvojduelů. „Trávili jsme na hřišti osm hodin a druhý zápas býval o ostudu. Jeden unikátní zápas bude lepší i pro diváky,“ podotýká Nesňal.

Ne všichni jsou ovšem ze změny nadšení. „Jsem starší hráč, mám rodinu. Dřív jsem mohl odehrát jeden zápas a na druhý jít domů. Teď je to pro mě zabitý víkend. Ale chápu tyhle kroky, aby lidé chodili na baseball a hrála se kvalitní utkání,“ uvažuje hrající manažer brněnské Techniky Martin Střítecký.

Právě městský konkurent může být pro Draky jedním z největších soupeřů. „Věříme, že se můžeme dostat do finále,“ říká Střítecký, jehož klub slaví 45. výročí od založení. „Když jsme slavili čtyřicátiny, získali jsme titul. Uvidíme, jak to dopadne letos,“ usměje se.

Techniku posílila trojice hráčů z Hrochů, kteří jsou třetím brněnským celkem v osmičlenné extralize. Tým má také nového trenéra, povede ho koučující nadhazovač John Hussey. „Když se vám nedaří jako hráči, můžete na to zapomenout. Teď ale na baseball myslím při cestě domů, přemýšlím o každém hráči v jednom kuse,“ směje se 29letý Australan.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze