Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Favorit zlínské Barum Rally Kopecký už zná soupeře

„Tohle vítězství by se oslavit mělo,“ plánoval okamžitě nový rekordman soutěže Jan Kopecký (na snímku vlevo, vedle něj stojí jeho navigátor Pavel Dresler). | foto: Jan SalačMAFRA

16 2016
Největší favorit blížící se Barum Czech Rally Zlín Jan Kopecký vyrazí na trať se startovním číslem 2. Prestižní jedničku dostal loňský mistr Evropy Kajetan Kajetanowicz z Polska.

Od roku 2009 pravidelně vítězí v lichých letech, zato v těch sudých zůstává zklamaný. Nejen proto má pro letošní 46. ročník automobilové soutěže Barum Rally, která se pojede už příští víkend, její čtyřnásobný vítěz Jan Kopecký mimořádnou motivaci. Pokud prolomí dlouholeté prokletí, získá do trvalého vlastnictví putovní křišťálový pohár.

„Dost mě to láká, protože pohár má velkou historii a zatím se to nikomu nepovedlo,“ připomněl Kopecký, že putovní pohár může nastálo dostat jen ten závodník, který vyhraje třikrát v řadě nebo pětkrát celkem.

Fakta

Čelo startovní listiny

1 Kajetanowicz, Baran Polsko

Ford Fiesta R5

2 Kopecký, Dresler Česko

Škoda Fabia R5

3 Bouffier, Panseri Francie

Citroën DS3 R5

4 Lukjaňuk, Arnautov Rusko

Ford Fiesta R5

5 Tarabus, Trunkát Česko

Škoda Fabia R5

6 Sirmacis, Šimins Lotyšsko

Škoda Fabia R5

7 Valoušek, Havelková Česko

Škoda Fabia R5

8 Kobus, Thierie Nizozemí/Belgie

Škoda Fabia R5

9 Habaj, Woś Polsko

Ford Fiesta R5

10 Černý, Černohorský Česko

Škoda Fabia R5

11 Kreim, Christian Německo

Škoda Fabia R5

12 Odložilík, Tureček Česko

Ford Fiesta R5

14 Botka, Szeles Maďarsko

Citroën DS3 R5

15 Jakeš, Ehlová Česko

Škoda Fabia S2000

16 Kostka, Kučera Česko

Škoda Fabia R5

Poznámka: Startovní číslo 13 pořadatelé

nepoužívaj

Tovární jezdec Škody Motorsport už zná soupeře, kteří se pokusí jeho sen překazit. Na trať vyrazí překvapivě až se startovním číslem 2. Na základě rozhodnutí Mezinárodní automobilové federace FIA dostal jedničku Polák Kajetan Kajetanowicz. Loňský mistr Evropy i letos míří za titulem.

„Chci získat další titul, ale čeká mě ještě hodně práce,“ naznačil Kajetanowicz, co je jeho prioritou. Přihlásili se i průběžně druhý Rus Alexej Lukjaňuk a třetí Lotyš Ralfs Sirmacis. Mnohem větší nadšení ovšem panuje z účasti celkově osmého Francouze Bryana Bouffiera. Vítěz Ralley Monte Carlo z roku 2011, který ve Zlíně dojel dvakrát třetí, bude řídit citroën zlínské stáje Gemini.

„Čím větší konkurence se sejde, tím větší radost by z toho měl mít každý jezdec. Pokud porazíte kvalitnější soupeře, je to krásný pocit,“ poznamenal Kopecký, který v tuzemsku dva roky nepoznal hořkost porážky. „Barumka nás prověří,“ pousmál se.

V první desítce startovní listiny mají převahu zahraniční jména. Kromě Kopeckého v ní z Čechů figurují domácí Jaromír Tarabus s Pavlem Valouškem a příbramský Jan Černý. Naopak chybí dvojnásobný vítěz Barumky Václav Pech, který dostal číslo 91. Důvod? Jezdí s vozem Porsche 997 GT3, jenž nesplňuje evropská pravidla. A ta jsou ve Zlíně nadřazena těm českým. Pech proto pojede jako první mezi auty, která budou hodnocena pouze do tuzemského seriálu.

„Je to nepříjemná situace. Číslo pro něj je děsivé,“ uvedl ředitel soutěže Miloslav Regner. „Zkoušeli jsme o tom jednat i s FIA, ale nejde to. Musíme proto udělat i delší přestávku mezi oběma částmi, evropskou a českou, aby Vašek nedojel posledního v předešlé části.“

Pořadatelé registrují přes 200 posádek nejen v evropském a českém šampionátu, o body budou závodit také historické vozy. „Tak velký zájem nás překvapil,“ přiznal Regner.

Zajímavá jména jsou nejen v popředí startovní listiny. Zpestří ji například trojnásobný mistr Evropy Luca Rossetti z Itálie, který bude řídit Toyotu GT86 CS-R3 s pohonem zadních kol. V juniorské kategorii se představí členové továrního týmu Opel Marijan Griebel, Julius

Tannert z Německa a Brit Chris Ingram. Dětský sen si splní hokejový mistr světa z roku 2000 Martin Špaňhel. Pojede s Hondou Civic, s níž v uplynulých letech startoval na rallye v Hustopečích.

Účastníci se začnou do Zlína sjíždět už v pondělí, i když seznamovací jízdy jsou na programu ve středu a ve čtvrtek. O den později je čeká kvalifikační rychlostní zkouška v Pohořelicích a večer městský test v ulicích Zlína. Boji na klasických zkouškách bude patřit celý příští víkend.Najdete na iDNES.czmobilní verze