Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kostka na Barum Rally málem vypadl, přesto slavil stříbro

Václav Pech se spolujezdcem Petrem Uhlem na rychlostní zkoušce Rallye Bohemia, čtvrtého dílu mistrovství ČR v automobilových soutěžích,. | foto: ČTK

29 2016
Čtyři testy před koncem se bál toho, že výborně rozjetý závod nedokončí. Nakonec oslavil svůj nejlepší výsledek na milovaném závodě. Zlínský pilot Tomáš Kostka skončil na Barum Czech Rally Zlín druhý. Nestačil jen na suverénního vítěze Jana Kopeckého.

„V mém případě se nejde posunout výš,“ přiznal Kostka, který jel ve Škodě Fabii R5 s Ladislavem Kučerou. „Jak stačit Honzovi? Musel bych jezdit hodně dlouho a stejně bych mu asi nestačil.“

Převážně okruhový jezdec, který na domácí trati startuje pravidelně, zaútočil na stupně vítězů v úvodu druhé etapy. Přeskočil Francouze Bouffiera, jenže na testu Maják ho zastihly technické problémy. Porouchal se mu diferenciál.

„Hrozilo, že spadnu do příkopu,“ vysvětlil. „Měli jsme štěstí v neštěstí, že následoval servis. Jinak by bylo po závodě.“

Fotogalerie

Mechanici závadu opravili a Kostka pak úspěšně zaútočil na krajana Černého. A když v posledním testu havaroval Rus Lukjaňuk, rázem z toho bylo stříbro. Kostka přitom na trati těžil ze zkušeností Raimunda Baumschlagera, v jehož týmu závodil. Vítěz Barumky z roku 1993 mu radil například s výběrem pneumatik. „Díky němu to bylo jednodušší,“ liboval si.

Těsně pod stupni vítězů dojel další pilot z východní Moravy Pavel Valoušek. Jeho ambice srazil sobotní defekt, po němž ztratil téměř dvě minuty. Dokonce uvažoval o tom, že předčasně odstoupí. Ale nakonec se rozhodl pokračovat a byl z toho solidní výsledek.

„Řekli jsem si, že zajíci se počítají až po honu. Čekal jsem, že kvůli horku přibude únava a z ní pramenící chyby. To se potvrdilo, unavená byla i technika,“ poznamenal Valoušek, který startoval rovněž ve Fabii R5 s Veronikou Havelkovou.

Do elitní desítky se dostali také další dva jezdci z východní Moravy. Osmý skončil Miroslav Jakeš, desátý byl Roman Odložilík. Naopak smůlu měl v závěru Jaromír Tarabus, který útočil na stupně vítězů. Tři zkoušky před koncem havaroval.

Jiní už závodili, Pech jel teprve k mechanikům

Zatímco čelo startovní listiny už dávno závodilo v rychlostních zkouškách, Václav Pech ve stejnou chvíli teprve přijížděl do servisu ke svým mechanikům. Dvojnásobný vítěz Barum Czech Rally Zlín se letos musel smířit s hodně nezvyklou rolí. Jel až se startovním číslem 91, čili hodinu a tři čtvrtě za prvním autem na trati.

„Není to nezvyk,“ tvrdil Pech. „Jedeme první před nějakým startovním polem, před námi je mezera. Pohoda.“

Netypická situace byla způsobena tím, že plzeňský pilot řídí vůz Porsche 997 GT3, které má pouze národní homologaci. Jenže Barumka patří do mistrovství Evropy, takže kontinentální pravidla mají přednost. Proto se na trať nejprve vydala všechna auta s evropskou homologací a po několikaminutové přestávce jelo národní pole.

Pech přitom ukázal, že i se svým vozem umí být pořádně rychlý. Až do svého odstoupení kvůli poruše převodovky patřil do elitní desítky.

„Někde to jde v pohodě, jinde jsem se trápil,“ přiznal. „Občas jsem měl problémy, abych auto udržel na cestě. Naše auto totiž není stavěné na rozbitou trať, která na Barumce je.“Najdete na iDNES.czmobilní verze