Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Barrichello míří mezi legendy. Asi mi místo krve v žilách koluje benzin, říká

Rubens Barrichello při testech ve Valencii | foto: AP

28 2010
Chodil teprve po houbách, a přece už byl na svých prvních závodech formule 1. To když se paní Barrichellová v osmém měsíci těhotenství vydala na Velkou cenu Argentiny. "Některé mámy svým dětem v těhotenství zpívají a věří, že se jim pak narodí zpěváci. Ze mě asi chtěli mít jezdce F1," říká Rubens Barrichello. Muž, který přání rodičů vyplnil.

A taky muž, který se v neděli stane pro formuli 1 legendou. Velká cena v belgickém Spa bude totiž jeho 300. závodem, což je číslo, ke kterému se ještě žádný jiný jezdec v F1 ani nepřiblížil!

"Nejspíš mi asi v těle místo krve koluje benzin. A nejspíš mi taky neslouží paměť: mám totiž pocit, že jsem začal závodit teprve včera," vypráví Brazilec.

Přitom mu je 38 let a po Michaelu Schumacherovi (41) je v šampionátu druhým nejstarším. V F1 kroutí svou 18. sezonu a odzávodil v ní tolik kilometrů, že by téměř dvakrát objel zeměkouli.

Jenže zároveň se pilot, který vyrůstal v domku sousedícím s brazilským okruhem F1 Interlagos, drží zvláštní stigma. Je jedničkou mezi dvojkami.

Po jeho boku totiž dva týmoví parťáci Michael Schumacher a Jenson Button získali dohromady šest titulů mistra světa – a Barrichello nemá žádný. Přitom rád říkával: "Formule 1 je jako baseball. I tady jsou čtyři mety: tou první je dojet, tou druhou bodovat, třetí je zvítězit a čtvrtou být mistrem světa."

Popravdě, na čtvrtou metu už nejspíš nedorazí. V éře Michaela Schumachera se musel u Ferrari spokojit jen s rolí dvojky, loni měl sice u BrawnGP naději, jenže ostřeji si vedl kolega Button. A letos? Byť se tým Williams zvedá z bídy, na nejlepší nemá a nejspíš ani příští rok mít nebude. Podle všeho totiž Barrichello i v následující sezoně v F1 zůstane.

"Jako je jisté, že ráno budete snídat, tak je jisté, že Rubinhovi prodloužíme smlouvu," řekl sir Frank Williams, majitel týmu. "Ohromně nám pomohl s vývojem auta, má neocenitelné zkušenosti."

Rubinho je Barrichellova přezdívka. V rodinném klanu je totiž třetím Rubensem v pořadí, a tak mu už napořád zůstala dětská zdrobnělina. Mimochodem – když už jsme u rodiny, tak tím, kdo si na počátku nepřál, aby Rubens závodil, byl jeho otec.

Jenže když dostal od dědy z matčiny strany motokáru a v prvních třech závodech stál vždy na pódiu, změkl i táta. A udělal dobře. Od neděle bude z jeho syna nesmrtelná legenda F1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze