Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Máma Špotáková se vrací a do Říma bere i syna: Už mám závodní horečku

Barbora Špotáková se synem Jankem, jenž o víkendu oslavil 1.narozeniny. | foto: Profimedia.cz

30 2014
Konec závodní pauzy. Dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková brzy znovu vyrazí do světa špičkové atletiky - oštěpařku, jež kariéru přerušila kvůli mateřství, čeká příští čtvrtek závod Diamantové ligy v Římě. "Podařilo se mi to podle přání. Vracím se zdravá, připravená a absolutně v pohodě," říká Špotáková.

Konec dřiny "o samotě", kdy Špotáková trénovala v Nymburce, zatímco ostatní atleti zamířili na tradiční přípravu do Jižní Afriky. Nejlepší česká oštěpařka se vrací tam, kde to miluje. "Strašně se těším na atmosféru na stadionu, to mi vždycky vleje krev do žil. Umí se mnou zacloumat v dobrém slova smyslu," říká Špotáková.

Start v Římě 5. června odstartuje velký návrat do světa vrcholné atletiky. Pouhých 113 dní po porodu Špotáková házela v Domažlicích, teď ji však čeká mnohem atraktivnější program. "Řím, Memoriál Josefa Odložila, mistrovství Evropy družstev a Zlatá tretra," popsala ostrý návratový itinerář. "A dál se uvidí. Nechci za každou cenu vyhrát Diamantovou ligu, letos si chci atletiku užívat."

Maminka ročního syna Janka vypadala spokojeně. A hlavně natěšeně na svůj sportovní comeback: "Mám už trochu závodní horečku. Věřím, že začnu dobře."

Čtěte v sobotní MF DNES: rozhovor s dvojnásobnou olympijskou vítězkou Barborou Špotákovou o mateřství a návratu k atletice, který začne 5. 6. v Římě.

Řím patří k oblíbeným mítínkům Špotákové -
i proto sem bere rodinu. "Poletíme společně, mám tam dobré vztahy. Ale jinak bude Janek spíš zůstávat doma, není moc fanouškem cestování a nechci ho tahat po světě," líčí: "Kufrů mám pořád stejně, do letadla víc nedostanete. Tak jsem se musela uskrovnit."

Špotáková necelý týden před startem neměla obavy. "Natrénováno mám skoro jako dřív," řekla. "Neumím své výkony přesně odhadnout, ale nebojím se, že by mi to mělo létat málo." Pomoci jí mají bouřlivé tribuny: ať už v Římě, či 9. června na jejím "domovském" mítinku na Dukle, kde vystoupí na Odložilově memoriálu.

"Nejsem typ, co by se vyhecoval na tréninku, závodní atmosféra mi přidává nejméně šest metrů. A teď se mi zdá, že to platí ještě víc," popisuje Špotáková. "Zdraví je dobré, achilovky jsou na tom líp než v minulosti. Uvidíme ale, co udělá, když bude v Římě teplo - poslední házení v Česku proběhlo v kulichu a bundě."

Jen jedinou věc zatím neumí odhadnout: jaké to bude, až se na další závody vydá sama, bez potomka. "Ještě jsem bez Janka na dva dny nebyla," přemítá. "Ale budu lítat na otočku. Věřím, že to zvládneme."Najdete na iDNES.czmobilní verze