Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cíl je jasný: Rio. A Ruda bude mým trumfem, věří Špotáková trenérovi

ZASE SPOLU. Oštěpařka Barbora Špotáková se pod vedením Rudolfa Černého připravovala od 18 let. Nyní se kněmu vrací a doufá, že jí obnovená spolupráce pomůže k úspěchu na olympiádě v Riu. | foto: Profimedia.cz

9 2015
Ty myšlenky jsou pořád stejné, vracejí se den co den a směřují daleko. Do jiné země, na jiný světadíl, k události, okolo níž se bude příští rok sportovní svět točit. Do Rio de Janeira. K olympiádě, již bude brazilská metropole za devět měsíců hostit. „Jestli na ni myslím denně? Každopádně! A je to tak dobře,“ řekla oštěpařka Barbora Špotáková.

Hlavně kvůli ní nedávno angažovala staronového kouče Rudolfa Černého. Po volnější sezoně, během níž se připravovala sama, zase vyhlíží velký úspěch. A doufá, že přijde s trenérem, pod jehož vedením se stala světovou hvězdou.

„Myslím si, že mám čím překvapit, protože mám proti minulé sezoně trumfy v rukávech. A jedním znich je určitě i Ruda,“ prohlásila.

Návrat k osvědčenému má Špotákovou dostat zpět na vrchol.

Experiment bez kouče nevyšel

Už dvakrát se stala olympijskou královnou. V Pekingu 2008 to byl příběh senzačního povstání posledním pokusem, v Londýně 2012 triumf suverénky.

Ale co přijde v Riu 2016?

Kdo ví.

Špotáková v uplynulé sezoně sice ovládla Diamantovou ligu, ale závod roku –finále mistrovství světa v Pekingu – jí nevyšel. Skončila devátá; a jen co doházela a přišla mezi novináře, prohlásila: „Musím si najít trenéra.“

Rok 2015 byl pro ni sezonou experimentu. Chtěla větší volnost, odmítla odjet na dvouměsíční soustředění do Afriky a opouštět na tak dlouho syna Janka. A tak opustila tréninkovou skupinu Jana Železného a připravovala se sama.

Sama však poznala, že taková cesta až na úplný vrchol nevede.

Hledala stabilitu v technice. Bádala nad tréninky – jak je naplánovat, co změnit, zlepšit. „Člověk to má furt na mysli,“ postěžovala si. Zklamání v Pekingu bylo bolavým vyústěním.

Tým posílili i fyzioterapeuti

Přišel čas zvažování: Když trenéra, tak kterého? Špotáková přiznala, že vybírala z více variant, velké dilema ale nakonec neměla. „Říkala jsem si: Na Dukle je trenér, u kterého mám teď svěťák. A Ruda na moji nabídku hned kývl,“ přiblížila.

S Černým trénovala od osmnácti let. Pod jeho vedením vyhrála první velké medaile – a hodila stále platný světový rekord 72,28 metru.

Od roku 2010 působila ve skupině Železného, po pěti letech ale svedl osud cesty Špotákové a Černého znovu dohromady. „Byla to nejjednodušší varianta,“ přiznala 34letá oštěpařka.

Prohlásila, že v přípravě velké změny dělat nehodlá. Těší se však, že bude moci trénovat s mladými atlety v Černého tréninkové skupině. A rovněž si pochvaluje flexibilitu 63letého trenéra. „Je schopný vymýšlet nové věci podle situace, což si myslím, že bude opravdu dobré,“ tvrdí Špotáková, která také rozšířila svůj tým o dva fyzioterapeuty. „Mám dobrý pocit z toho, že mám po minulé sezoně zase zázemí.“

Lákavá poslední šance

Obnovení spolupráce s Černým oznámila koncem října, příliš práce však spolu zatím neodvedli. Není divu. Začátek sezony je ještě daleko. Oštěp se chystá vzít Špotáková do ruky až v prosinci. „Zhruba jsme si řekli náš plán, ale při rozjezdu už vím, co se dělá. Trenér je nejvíc potřeba, když se blíží sezona a ladí se technika, tedy na jaře.“

Špotáková je matkou od května 2013. Od té doby dělí čas mezi rodičovské a atletické povinnosti. Připouští však, že v příští sezoně možná obětuje rodinného času víc než kdy dřív. „Cíl je jasný. Je to pro mě jedinečná šance. Těžko říct, ale zřejmě poslední olympiáda. Chci to uchopit zodpovědně a byla bych hloupá, kdybych to neudělala.“

Na to je vidina ještě jedné zlaté oslavy až příliš lákavá.Najdete na iDNES.czmobilní verze