Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dilema oštěpařky: Jak nepřetížit hlavu? Špotáková se zase učí odpočívat

Barbora Špotáková na pražském Memoriálu Josefa Odložila | foto:  Michal Šula, MAFRA

9 2015
Dosedla už na všechny oštěpařské trůny. Zkraje letošní sezony však jako by ji koruna královny oštěpařek až příliš tížila. Barbora Špotáková se trápila.

Podivně zněla věta hlasatele pražského Odložilova memoriálu, když v ­úvodu pondělního večera pronesl: „Bára přichází zdolat kýženou šedesátku.“ Co si asi pomyslela 33letá žena, která je majitelkou světového rekordu 72,28 metru, když tato slova slyšela?

Při svém prvním startu v sezoně však poslala oštěp na ostravské Zlaté tretře jen na 58,57 metru.

A vzápětí při Diamantové lize v Eugene na 59,84.

Pondělní první pokus, letící jen k 53 metrům, přešlápla. Její životní partner Lukáš Novotný přešlapoval u ­sektoru, byli tu i syn Janek, mistr světa Vítězslav Veselý, bývalý kouč Rudolf Černý, bývalá diskařka Věra Cechlová, další přátelé. „Jsem tvůj talisman,“ říkal jí Černý. „Jo, mám tady spoustu talismanů,“ usmála se.

„Báro, pojď!“ ozval se před druhým pokusem výkřik.

A­ pak i potlesk: 63,45 metru!

Radostí zaťala obě pěsti.

„Ani nevíte, jak moc jsem ráda. Bude se mi teď určitě líp spát,“ ujistila.

Předtím, po úvodních dvou závodech sezony, se objevily pochybnosti. Není na vině slabších hodů, které nepřekonají ani 60 metrů, loňský rozchod s koučem Železným a skutečnost, že se nyní trénuje sama?

„Přeji Báře, aby jí to létalo dál,“ říká Jan Železný a dál její jarní výkony komentovat nechce.

Loni v listopadu se rozešli kvůli odlišnému pohledu na přípravu. Matka Špotáková nechtěla cestovat na soustředění do Afriky a zvažovala i další změny v tréninku, pod které se kouč odmítl podepsat.

Měla tehdy vlastně čtyři možnosti.

1. podřídit se plánu přípravy podle Železného a vložit péči o syna mnohem víc na bedra přítele a dalších lidí.

2. ukončit kariéru.

3. přejít k jinému kouči, který přistoupí na její organizaci dne a týdne.

4. trénovat se sama a zároveň se snažit plnit i veškeré povinnosti matky.

Zvolila si čtvrtou, na první pohled nejsložitější cestu. A vydala se po ní.

Byla pořád zavařená

Problémy z úvodu sezony nespočívaly v tom, že by Špotáková ztratila na síle či kondici. Ujišťuje, jak moc toho natrénovala. „Bára je na tom fyzicky dobře,“ všímá si bývalý sparingpartner Vítězslav Veselý. „Ale oštěp je ošemetný. Stačí, když jen malinko změníte načasování, a prostě to neletí.“

Špotákové to létalo na tréninku, jenže na závodech pak ne. „Byla přemotivovaná,“ soudí šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák. Po Zlaté tretře jí posílal zprávu: „Nesnaž se hodit 100 metrů, miř radši na cíl.“

Tehdy si Dvořák všiml, že tápala s rozběhem. „Chyběl jí v Ostravě trenér, který by jí řekl, ať si ho posune. Po prvním pokusu si to sice uvědomila, ale pak to chtěla pro změnu urvat silou a­ házela pánubohu do oken.“

Oštěpařka si oprávněnost výtky velmi dobře uvědomovala. „Věřím, že v průběhu sezony se to zlepší,“ doufala.

Matkou se snaží být na plný úvazek. Odtrénuje a stará se o malého Janečka. Navíc ale během dne vymýšlí, jak si co nejlépe poskládat trénink.

Což v minulosti dělat nemusela.

„Dřív Báru pořád někdo řídil. Teď jí štrachá v hlavě, jak vymyslet ten trénink,“ soudí kouč Černý, který ji vedl před Železným. „I proto, že Bára svoje povinnosti mámy nebere hákem, je pořád zavařená. Myslím, že je to všechno o hlavě. Je pořád ve střehu, neumí hlavu vypnout.“

Černého rada je prostá: víc odpočívat. „Dřív žila v rytmu nasadit a­ povolit. Teď ho zatím nemá. Postupně ale na to přichází.“

Barbora Špotáková na pražském Memoriálu Josefa Odložila
Barbora Špotáková zdraví diváky Memoriálu Josefa Odložila.

Špotáková si jeho slova bere k srdci. „Jak jsem zodpovědná a k sobě přísná, tak jsem to možná s tréninkem přehnala,“ připouští. „Od doby, co mám Janečka, odpočívat neumím. A ono je to potřeba. Ta poslední jiskra musí přijít při závodě z odpočatého těla. Z té mé upracovanosti nepřijde.“

Najednou si vzpomene, jak dřív chodila hrát plážový volejbal, nebo jezdila relaxovat na Slapy. A cítí, že musí něco změnit. „S létem teď snad přijde i ta letní nálada,“ vtipkuje.

Složité sladění života matky a vrcholové atletky může probrat i se sokyněmi, které řeší totéž: Christinou Obergföllovou a Marií Abakumovovou.

„Ale moc mě nebaví se s nimi v tom babrat,“ přiznává. „Maria si stěžovala, že toho moc nenaspala. Bere to vážně, až do osmi měsíců svá dvojčata kojila, to je hodně náročné. Ona není holkou, která by vše obětovala atletice. To spíš Christina si jde opět tvrdě za svým, tak jako vždy.

Mám koho přivolat

Důvod k panice rozhodně není. Sezona se teprve rozbíhá, i z chyb se Špotáková učí a hlavně: stále se zlepšuje. „Je mi jedno, co někteří rejpálci říkali. Pevně věřím, že jsem sama schopná dobře se připravit.“

Sami se v minulosti v určité fázi kariéry trénovali také další hvězdy Železný, Dvořák či Šebrle.

„Mně pomohlo, když jsem tehdy zároveň trénoval i někoho jiného,“ připomíná Dvořák. Špotáková si letos alespoň vyzkoušela jedno soustředění s oštěpařskou skupinou kouče Bělunka. S ním mohla konzultovat techniku.

Na světovém šampionátu v Pekingu bude ovšem v srpnu potřebovat přinejmenším dočasného kouče. Alespoň proto, aby jí pohlídal rozběh.

„Zatím neřeším, kdo by to mohl být, jestli se Bára domluví s Honzou Železným, nebo si tam sednu třeba já,“ povídá Dvořák.

Špotáková se usměje: „Když bude potřeba, mám koho přivolat. Ale kdo to je, zatím nechci prozrazovat.“Najdete na iDNES.czmobilní verze