Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádu v Pekingu jsem měla neplacené volno, vzpomíná Horáčková

V OLYMPIJSKÉM ROCE 2008. Lukostřelci Martin Bulíř a Barbora Horáčková při tréninku. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2017
Když se Barbora Horáčková před více než devíti roky na poslední chvíli nominovala na olympijské hry v Pekingu 2008 spolu s Martinem Bulířem, měla česká lukostřelba své zástupce na vrcholné sportovní události po dlouhých 28 letech.

A dodnes Plzeňanka s úsměvem glosuje. „V práci jsem si tehdy musela vzít neplacené volno. Byla jsem jedním z hrstky olympioniků v Pekingu, kteří normálně chodili do práce. A asi jako jedna z mála jsem nikdy nebyla profesionálním sportovcem,“ líčí dnes 49letá Horáčková, členka plzeňského klubu LK Arcus.

Na středečním setkání Nadačního fondu západočeských olympioniků byla mezi těmi sportovci, kteří převzali finanční dar. A vlastně také nejmladší. „Vážím si toho,“ svěřila se rodačka z Ostravy, která statečně vzdoruje vážné nemoci.

Je jinde ve světě obvyklé, že lukostřelci se sportem živí?
Na procenta to odhadnout nedokážu. Jelikož jsem z generace, která maturovala z ruštiny a nejsem moc dobrá v angličtině, na závodech jsem neměla příliš šancí si se soupeři popovídat. Ale co vím, ty špičkové státy, například Korea, Ukrajina či Rusko, mají lukostřelce jako profesionály nebo poloprofesionály. Funguje to jako u nás Dukla, lukostřelba je pod křídly armády či policie, jsou státní zaměstnanci.

Nadační fond letos rozdělil přes 400 tisíc korun

Nadační fond západočeských olympioniků (NFZO) rozdělil v tomto roce mezi bývalé vynikající sportovce přes 400 tisíc korun. Největší částkou (250 tisíc) přispěl Plzeňský kraj, výrazně pomohlo i město Plzeň a dary od soukromých subjektů. „Je to největší částka za šest let fungování nadace. Je znát, že už jsme se dostali do povědomí. Moc si vážíme všech, kteří pomohli,“ pochvaloval si Vladimír Jarý, předseda NFZO. Drtivá většina pomoci míří ke sportovcům nad 60 let. „Máme 24 seniorů nad šedesát let, posuzujeme jejich sociální i zdravotní situaci. Finanční pomoc pro ně v tuto chvíli znamená víc než nějaká plaketa,“ míní Jarý.

Právě s ukrajinskou soupeřkou jste v Pekingu těsně vypadla v prvním kole, byť jste s 12 šípy nastřílela osobní rekord. Jaké máte na olympiádu vzpomínky?
Pro mě to byla překonaná obrovsky vysoká meta, o které jsem snila. Bylo úžasné, že jsem se na olympijské hry probojovala. Ale rychle jsem tak také dospěla k prozření, že Coubertinovské heslo o tom, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, je dávno v tahu.

Pro vás jako amatérku to musela být hořká zkušenost...
Pořád jsem si říkala, jak je možné, že po olympiádě sportovci objíždí další a další závody. V lukostřelbě si pořád podstatnou část nákladů musí hradit sportovec sám. Pamatuju si, jak jsme v Pekingu stáli na českém velvyslanectví na setkání s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem. Povídala jsem si s plzeňskou střelkyní Lenkou Maruškovou a ta byla skoro šokovaná, když zjistila, že chodím normálně do práce. Ptala se mě: A kdy máte volno? No, a já na to, že lukostřelba je můj volný čas. Závodila jsem, trénovala mladé u nás v plzeňském Arcusu i postižené děti ve Zbůchu...

Však také obě vaše dcery vyrostly prakticky na střelnici. Byla vůbec jiná možnost?
Vyrostly tam, ale rozhodně to neměly postavené tak, že lukostřelbu dělat musejí. A to platí pořád. Mladší Johanka se lukostřelbě věnuje, ale ne s takovým nasazením, je to pro ni koníček. Starší Maruška má naopak velké plány, patří mezi české naděje, tvrdě maká a nese to ovoce. Letos získala český titul v ženách i juniorkách, na závodě Evropského poháru dorostu v Poreči získala bronzovou medaili v mixu s Davidem Vítovcem z Prahy. A třetí byla i v konečném hodnocení Evropského poháru dorostu.

Na setkání Nadačního fondu západočeských olympioniků jste byla poprvé. Jak jste se v té společnosti cítila?
Dobře. Ale i zvláštně, my lukostřelci na takovou pozornost nejsme zvyklí. (směje se) O fondu jsem předtím měla nějaké povědomí, až letos mě pan Jarý oslovil, dali jsme si schůzku a já se do toho zapojila. Vážím si toho, že můžu být ve společnosti tolika bývalých skvělých sportovců. A musím poděkovat i za příspěvek, který mi byl poskytnut, přestože většinou se dává těm starším, seniorům.

Kolik z nich jste vlastně znala?
Pana Jarého, paní Štruncovou, samozřejmě sportovní střelce, které potkávám v Lobzích - Jana Kůrku či Míru Vargu, který rovněž startoval v Pekingu. A na setkání jsem poznala další. Bylo to moc příjemné. Popovídala jsem si hezky třeba s Marcelou Neckářovou, bývalou atletkou. To je velice šarmantní, milá a společenská dáma.

Autor:


Nejčtenější

Kdo se ztrapnil, jaký padl rekord, kolikrát střílel Messi. Co víte o MS?

Zlatý pohár pro mistry světa

Kdo vyhrál a kdo propadl, kdo překvapil nebo kdo dal nejvíc gólů, to si každý vybaví hned. Ale co...

Šotolina, spletitý sjezd i Alpe d´Huez. Triptych alpských etap čeká

Chris Froome ve žlutém v roce 2013 na Tour poblíž jezera Annecy.

Tři majitelé žlutého trikotu, spousta hromadných dojezdů, rovinaté etapy na větru, impulzivní den...Nečas teď a loni? Jako den a noc, chválí v Carolině. Už mu našli parťáka

Český útočník Martin Nečas (číslo 98) slaví vyrovnávající gól proti USA.

VIDEO V klubu Carolina Hurricanes doufají v konec porážek a pohledy plné naděje upínají ke dvěma mladým...

Jak slavila Francie: euforie, ale i bitky, rabování a smrtelné úrazy

Francouzi divoce oslavují úspěch fotbalistů, kteří stali mistry světa.

VIDEO Francie se po triumfu fotbalistů na světovém šampionátu ponořila do bouřlivých oslav. Převládaly...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil...

Další z rubriky

Zubkov byl znovu zvolen do čela ruské federace bobistů

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Bývalý ruský bobista Alexandr Zubkov obhájil pozici předsedy národního svazu bobistů a...

Synek skončil v Lucernu třetí, bronz brali i Podrazil s Helešicem

ZABER. Ondřej Synek na mistrovství Evropy v Račicích

Finále závěrečného závodu Světového poháru ve veslování v Lucernu napálil a výrazně vedl, v závěru...

Pacquiao je zpátky, boxerská legenda je zase mistrem světa

Manny Pacquiao slaví titul mistra světa ve welterové váze organizace WBA.

Filipínská boxerská legenda se vrátila do ringu a ve 39 letech znovu slaví titul profesionálního...Najdete na iDNES.cz