Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemožná mise? Sluková a Hermannová startují last minute boj o Rio

Plážové volejbalistky Markéta Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová před zahájením sezony | foto: ČTK

16 2016
Ještě před pár dny trénovaly na jihoafrickém písku, v úterý přistály na letišti v Praze a už v pátek zamíří na první turnaj do Brazílie. Plážové volejbalistky Barbora Hermannová a Markéta Sluková zažívají hektické období - a v dalších měsících tomu nebude jinak. Důvod? Pokus se na poslední chvíli nominovat na olympiádu v Riu.

„Když se tam nedostaneme, svět se nám nezhroutí. Ale zároveň je těžké si v roce, kdy se koná olympiáda a stále existuje šance se na ni kvalifikovat, takový cíl nedávat,“ řekla Sluková.

Ta utvořila dvojici s Hermannovou loni v létě, kdy se rozešla s dlouholetou spoluhráčkou Kristýnou Kolocovou. Nový pár stihl v závěru minulé sezony vyhrát turnaj v turecké Antalyi a halové mistrovství střední Evropy, čímž trochu oživil naději na kvalifikaci do Ria přes olympijský žebříček, z něhož postoupí šestnáct párů.

Přesto v něm Hermannová a Sluková mají oproti stabilně fungujícím týmům velkou nevýhodu. Zatím nasbíraly 1 140 bodů a na v současnosti poslední postupující pár ztrácejí přes dva a půl tisíce bodů.

Fotogalerie

„Je to spíš nemožné, zapojily se pozdě. Musely by každý turnaj dokončit ve světové pětce a ostatní týmy by musely dělat chyby,“ tuší kouč Simon Nausch, ač tuto možnost stále nevzdává - a předběžně naplánoval týmu nabitý kalendář se 17 turnaji.

Další variantou zůstává postup přes Kontinentální pohár, jehož evropská část se koná koncem června a místo na olympiádě si na něm zajistí vítězná země. Státy na druhé a třetí pozici budou hrát počátkem července ve finále světového Kontinentálního poháru o další dvě místa.

„Nechceme naše fungování upínat jen na tento cíl,“ řekla Sluková. „Budeme se snažit o výborné výsledky, ale to bychom chtěly, i kdyby olympiáda nebyla.“

V pátek do Brazílie. A v srpnu znovu?

Zatímco rok 2014 uzavírala Sluková po boku Kolocové už koncem září, loňskou sezonu si s novou spoluhráčkou protáhla. Poslední turnaj odehrály koncem listopadu, a tak i zimní příprava byla nabitější než obvykle.

„Tradičně trvá pauza čtyři, pět měsíců. Teď to bylo trochu složité, protože času bylo méně,“ líčil kouč Nausch. A Hermannová doplňuje: „Neměly jsme žádnou pauzu, ale bylo snadné hned zase naskočit zpátky. Byly jsme plné pozitivních herních situací a chtěly jsme je dál zlepšovat. A povedený konec loňského roku nám dodal sílu.“

Čtyři týdny strávila se Slukovou v Kapském městě, kde pracovaly na síle, vytrvalosti, ale i na herních prvcích. A zároveň se připravovaly na podmínky, které je na prvních turnajích čekají. „Byl to náš první velký společný kemp společný, první zimní příprava, všichni jsme to přežili ve zdraví. Hodnotíme to moc pozitivně,“ řekla Sluková.

V lednu stihl nový pár také fyzické testy v centrále Red Bullu v rakouském Salcburku. „Zjistily jsme, že fyzicky jsme na tom obstojně. Ale je co zlepšovat, chceme hodně zapracovat na vytrvalosti. I proto jsme v Africe jezdily na kole,“ popisovala Sluková.

Teď už však vyhlížejí start nové sezony. V pátek odlétají do brazilského Maceia, kde příští týden odehrají první turnaj, následně je ve stejné zemi čekají ještě dva další podniky. A výsledky z nich už dají lehkou nápovědu ohledně toho, zdali se v srpnu v době olympiády do Brazílie vrátí.Najdete na iDNES.czmobilní verze