Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bankův trénink na Ještědu začal tvrdým vozembouchem hned v první jízdě

Ondřej Bank v prvním kole obřího slalomu SP v Alta Badii, kde vystoupal na páté místo. | foto: AP

28 2010
První jízda a hned karambol. Nejlepší český sjezdový lyžař současnosti Ondřej Bank měl v úvodu včerejšího tréninku na Ještědu pád. "Podklad byl zmrzlý a nový sníh na něm ujíždí, takže jsem se na jednom místě zasekl a hodil vozemboucha," usmíval se Bank pod slalomovým svahem. "Ale snad mi nic není, akorát mě bude bolet celej člověk."

Ondřej Bank ve svých třiceti letech letos dosahuje ve Světovém poháru nejlepších výsledků v kariéře. Před Vánocemi byl nejprve sedmý ve slalomu a poté dokonce pátý v obřím slalomu. Takových úspěchů nedosáhl žádný český sjezdař už třicet let.

Na Ještědu kromě něj včera a dnes trénují i další reprezentanti a členové liberecké Dukly: Kryštof Krýzl a Filip Trejbal.

Proč se připravujete zrovna na Ještědu? Nebylo by to lepší někde v Alpách?
Já nevím, proč se tomu všichni diví. (smích) Je to vážně dobrý kopec. A navíc nám tady vyšli vstříc, že nás tu nechali trénovat a zavřeli sjezdovku. Liberecký Slalomák je pro nás v tuhle chvíli úplně ideální pro přípravu na další závody Světového poháru.

Proč?
Sklonem – nahoře je rovina a na svahu jsou nerovnosti. Z Liberce se přesuneme na dva dny do Herlíkovic a před Novým rokem bychom rádi trénovali v Koutech nad Desnou. Aby se to prostřídalo a trénink byl pestřejší.

Takže je jedno, jestli trénujete v Čechách, nebo v Alpách?
V podstatě ano. Důležité je, aby pořadatelé dokázali kopec na chvíli zavřít, jak už jsem říkal. Navíc je fajn, když můžeme o Vánocích zůstat doma. Když to jde, proč ne. V Rakousku a ve Švýcarsku jsme celý rok.

Co tady na Ještědu můžete natrénovat nejlíp?
Krásně se tu dá připravit na slalom a obří slalom. I když po tom svém pádu jsem, pravda, jezdil už trochu opatrněji. A v Koutech nad Desnou bych si koncem roku rád vyzkoušel přípravu na Super G. Je tam nový kopec, dlouhý a široký, takže když člověk udělá nějakou chybku, nevlítne do lesa, což na Ještědu hrozí.

Na jaké závody se v Liberci chystáte?
Hned po Novém roce to vypukne. Čekají mě závody v Záhřebu, hned poté následuje Adelboden a už to jede, Wengen, Kitzbühel a tak dále.

Jaké tam budete mít cíle?
Ty zůstávají stále stejné: jezdit co nejrychleji to půjde a z toho pak budou pramenit výsledky. Jestli budu pátý, první nebo desátý, to je ve hvězdách. Byl bych rád, kdybych pravidelně jezdil do patnáctého místa, to bych byl spokojený. A když všechno vyjde, můžu útočit i na nejvyšší příčky. Ale první patnáctka mezi chlapy je tak vyrovnaná, že fakt nikdo neví. Pojedeš dobře a budeš dvanáctej, můžeš jet hůř, máš štěstí a dostaneš se klidně do trojky.

Neupletl jste si na sebe posledními skvělými výsledky tak trochu bič?
Já to tak neberu, ale samozřejmě vnímám, co říkají lidé a co se píše. Vidím, jak se teď všichni pouštějí do Šárky Záhrobské, a přijde mi to úplně hloupé. Vždyť desáté místo ve Světovém poháru není rozhodně špatné. Tohle mi vadí, ale asi s tím nic nenaděláme. Osobně bych si na Šárku vsadil, že na mistrovství světa bude mít medaili. A pokud jde omě, budu se dál tlačit nahoru a uvidíme.

Co se s vámi stalo, že vám to zrovna letos jde tak výborně?
Nic zvláštního. Poslední dvě tři sezony jsem při trénincích v poměru k nejlepším jezdil stejně nebo dokonce rychleji, akorát jsem to nedokázal prodat v závodech. Letos mi to zatím sedlo, člověk ale často ani neví proč. V posledním závodě v Alta Badii jsem myslel, že jedu špatně, a bylo z toho páté místo. Mezi muži je opravdu velká konkurence a přelévání výsledků je značné.

Jak budete slavit Silvestra?
Jako vždy v klidu, hned po Novém roce mě čekají závody Světového poháru. Takže sklenička šampáňa a konec. Budu doma, mezi blízkými a užívat si odpočinku.Najdete na iDNES.czmobilní verze