Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pád Ondry Banka? Stala se chyba, shodly se osobnosti českého lyžování

RYCHLE DO NEMOCNICE. Zdravotníci transportují Ondřeje Banka po jeho ošklivém pádu ve sjezdu do superkombinace na mistrovství světa v Beaver Creeku. | foto: AP

9 2015
Hrůzostrašný karambol Ondřeje Banka při kombinačním sjezdu na mistrovství světa v americkém Beaver Creeku sledovali také bývalí lyžařští reprezentanti. Bohumír Zeman, který v 70. a 80. letech celkem šestnáctkrát pronikl do elitní desítky v závodech Světového poháru v obřím slalomu, to viděl jasně - ve velké rychlosti došlo k chybě, které se nedalo předejít. Televizní spolukomentátor Jan Holický zase usoudil, že šlo o chybu jezdeckou.

Podle Tomáše Banka, lyžařova bratra a kouče, došlo k pádu tím, že se skluznice spálila o led. „U hrany se udělala půlcentimetrová díra, která mu v inkriminovaném momentu tahala za nohy. Lyže mu pak nefungovala tak, jak byl zvyklý,“ uvedl pro Český rozhlas. „S tím, že byl asi trochu unavený, nedokázal dobře zareagovat a stala se chyba,“ dodal.

S tím souhlasí legendární sjezdař 70. a 80. let Bohumír Zeman. „Chyby se stávají. Dojde k nim snadno, když si uvědomíte, že Ondra jel rychlostí přes sto kilometrů za hodinu. Skluznice se při takové rychlosti spálí a lyže se snadno zařízne.“

Fotogalerie

Předejít se tomu podle Zemana nedá. „Pokud vůbec ano, tak velmi těžko. Pro takové podmínky se maže tvrdými vosky, ale to oni určitě udělali. Jde o normální opotřebení, k čemuž stačí málo - suchý sníh a velká rychlost.“

Zajímavý detail zmínil Tomáš Bank. Jeho bratr prý použil starší lyže po Italovi Dominiku Parisovi, které se mu teď hodily. Ondra na nich jel už sobotní sjezd a pochvaloval si je. Hrany už však mohly být slabší a proto nemusely zátěž vydržet.

„Trochu jsem tam zkoušel novou linii, ale nepočítal jsem s tím, že tam bude tolik hlubokého sněhu,“ uvedl Ondřej Bank, když už byl zpět na hotelovém pokoji. Toho si všiml také bývalý reprezentant a televizní expert Jan Holický.

„To bylo patrné - Ondra zvolil úplně jinou stopu než ostatní závodníci a dostal se do míst, kudy ještě nikdo nejel a kde byl nahrnutý sníh. V sobotním sjezdu ztratil a v kombinačním to chtěl vylepšit. Ovšem byla to jedecká chyba, na sníh najel nepřipravený. Došlo k přetížení a jak se snažil udržet správný směr, lyže se mu zařízla a vypnula. Ostatní závodníci jezdili až čtyři metry od brány, ale Ondra ji srazil - jeho stopa byla příliš venkovní,“ přemítal Holický.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze