Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bank a Zakouřilová mají titul ve slalomu

24 2006
Špindlerův Mlýn - Ondřej Bank a Petra Zakouřilová vyhráli slalom na mezinárodním mistrovství republiky v alpském lyžování. Úspěšný olympionik Bank vynikající jízdou v druhém kole odsunul na druhé místo Martina Vráblíka a třetí skončil Filip Trejbal.

Zakouřilová při neúčasti české slalomové jedničky Šárky Záhrobské vyhrála  před Evou Kurfürstovou, třetí byla Lucie Hrstková.

Slalom mužů se v prvním kole vyvíjel podle předpokladů. Vedl juniorský  mistr světa v této disciplíně Trejbal před Vráblíkem, Bank byl třetí. "Už  jsem hodně unavený. V prvním kole jsem dělal ty svoje chyby a nebylo to  ono," řekl Bank.

V druhém kole ale zajel Bank na hranici rizika a Vráblík s Trejbalem  nedokázali na jeho rychlý čas odpovědět. "Jel jsem úplně naplno a povedlo  se, že jsem klukům tolik ujel," radoval se Bank, kterého ještě čekají  závody ve Slovinsku a netradičně i v islandském Reykjavíku.

Favorizovaný Trejbal nezajel druhé kolo v pohodě, navíc se mu krátce před  cílem málem připletla do cesty uvolněná slalomová tyč. "Přemýšlel jsem,  jestli nemám zastavit, a říkal si, kdy se na ni napíchnu? Dobře to dopadlo  a určitě se na to se nebudu vymlouvat," řekl Trejbal.

Zakouřilová stejně jako Bank vyhrála po obřím slalomu i slalom.  Nejrychlejší byla v prvním kole a svůj triumf v druhém potvrdila. "Jsem  uvolněnější, o nic mi nejde, takže se mi tady dařilo," řekla Zakouřilová, které jinak olympijská sezona nevyšla podle představ.

"Bohužel  se nepovedla a byla to moje chyba. Tohle je to motivace do další sezony.  Vím, že to ještě ve svém věku umím," doplnila.

Desátá slalomářka Světového poháru Záhrobská šetřila síly na závody, které  má ještě v plánu. "Už docházejí síly a přeci jen mě čeká dost důležitých  mezinárodních šampionátů Rakouska, Německa a Slovinska a dobře obsazené FIS  závody," prohlásila lyžařka, která na mistrovství ČR vyhrála super-G a  dojela druhá v obřím slalomu.

Při neúčasti Záhrobské si brousila zuby na titul Kurfürstová. "Chtěla jsem  vyhrát, i kdyby jela Šárka. Formu jsem ale časovala na jiné okamžiky  sezony.

Petra se na konci zimy rozjela, málokdo to čekal, ale jela dobře a  holt mám stříbro," řekla čtvrtá žena v hodnocení slalomu Evropského poháru  a byla ráda, že už má po sezoně.

Výsledky - slalom

Muži:
1. Bank 1:31,44 min. (47,88+43,56), 2. Vráblík 1:31,84 (47,18+44,66),  3. Trejbal 1:32,18 (46,98+45,20), 4. K. Krýzl (všichni ČR) 1:33,82  (48,40+45,42), 5. Kalwa (Pol.) 1:34,77 (48,76+46,01), 6. Babušiak (SR)  1:35,31 (49,27+46,04).

Ženy: 1. Zakouřilová 1:33,44 (48,64+44,80), 2. Kurfürstová 1:34,61  (48,80+45,81), 3. Hrstková 1:34,76 (49,43+45,33), 4. Smutná 1:35,66  (50,07+45,59), 5. Bubáková 1:37,27 (50,17+47,10), 6. Sochorová (všechny ČR)  1:37,98 (52,19+45,79).

Zakouřil se loučil s kariérou stylově

V historickém sjezdařském  oblečení se dnes Boris Zakouřil rozloučil s kariérou. Poslední závod,  slalom na mistrovství republiky ve Špindlerově Mlýně, dokončil netradičně,  když před koncem zastavil, sundal lyže a cílem jakoby vešel do své další  životní etapy.

Kolegové z reprezentace vzali Zakouřila na ramena a devětadvacetiletý lyžař  se nevyhnul ani vodotrysku šampaňského. "Nebylo to loučení narychlo.  Stanovil jsem si, že poslední bude olympiáda v Turínu," řekl Zakouřil.

Své poslední slalomové kolo odjel v historickém obleku, vypůjčeném z muzea
ve Vysokém nad Jizerou. "Je to prvorepublikové oblečení, v kterém brázdili  kopce tehdejší lyžníci," popsal Zakouřil svůj úbor.

O konci kariéry uvažoval už tři roky. "Vždycky jsem se na začátku ptal sám  sebe, jestli to má ještě smysl. Říkal jsem si, že když další sezona bude  lepší než ta předchozí, tak ještě vydržím, a tři sezony to vyšlo," řekl  Zakouřil.

Teď mu už odchod radila i sestra Petra, mistryně republiky ve  slalomu i obřím slalomu. "Říkala jsem mu, ať odejde na vrcholu kariéry, to  je lepší. Má to dobře načasované," řekla.

Ve své kariéře si Zakouřil výsledkově nejvíce cení dvanáctého místa v  kombinaci na olympijských hrách v Salt Lake City před čtyřmi lety. Na  mistrovství světa ve Svatém Antonu 2001 dojel dvacátý ve sjezdu.

"To jsou  moje dílčí úspěchy, ale spíš mi v paměti ulpí, že lyžování je o skvělé  partě. I když se mluví o sjezdařích jako o individualistech, tak všichni  kluci se znají a parta je skvělá," řekl Zakouřil.

V blízké budoucnosti se těší na odpočinek po sezoně a v září na návrat do  školy. "Chci dodělat vysokou školu ekonomickou, mám před sebou ještě dva  roky a musím se poohlídnout po práci," uvedl.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze