Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bambula přijde o cyklokrosové MS. Musí na operaci, ukončil sezonu

2 2014
Cyklokrosový reprezentant Ondřej Bambula se na start mistrovství světa v Táboře začátkem února určitě nepostaví, místo toho jej čeká operace. Proto se sedmadvacetiletý táborský jezdec rozhodl předčasně ukončit sezonu.

„Ač nerad, musím poslat do světa zprávu o tom, že jsem donucen ze závažných zdravotních důvodů předčasně ukončit sezónu,“ uvedl Bambula pro webové stránky cyklokros.cz.

„Počátek mých problémů spočíval v bolesti, křečích a neprokrvení levé nohy a s nimi spojené bolesti zad. Podezření na vyhřezlou plotýnku či skřípnutý nerv se po pár vyšetřeních změnilo na konečnou diagnózu spočívající v neprůchodnosti tepny a z toho plynoucí neprokrvení levé nohy. Podle MUDr. Karla Novotného se jedná o pozůstatek z některých dřívějších pádů.“

Po úvodním závodě TOI TOI Cupu v Lošticích nebyl Bambula dva týdny schopný jakéhokoliv pohybu, i chůze mu dělala problémy. Křeče neustávaly ani pak a série lékařských vyšetření nedokázala odhalit pravou příčinu potíží. Teprve po měsíci v cévní ambulanci zjistili, že nemá tep v levé noze a následná CT angiografie ukázala místo, kde je tepna neprůchodná.

Jediným řešení je operace.

Tu podstoupí 13. ledna. Proto se pro něj šampionát v Táboře stal neuskutečnitelným snem, o nominaci bojovat nebude.

„Řešili jsme zejména termín operace, ale hlavní byla doba rekonvalescence po operaci, která v mém případě bude minimálně 6 týdnů. I když jsme původně hledali termín operace do Vánoc, mistrovství světa v Táboře bych stejně nestihl,“ popisoval Bambula.

„Momentálně jsem se přesunul na pozici asistenta. Snažím se pomáhat v rámci oddílu mladým závodníkům, kteří se připravují na mistrovství republiky v Milovicích. Přes vánoční svátky bych chtěl pomáhat reprezentaci na Světovém poháru v Zolderu a vyzkoušet si tak druhou stranu mince.“

Zatímco pro něj platí v souvislosti se šampionátem v Táboře definitivní NE, obhájce titulu Zdeněk Štybar se teprve bude rozmýšlet, zda se po podzimním zranění stihne adekvátně připravit. Radomír Šimůnek přes léto bojoval s vracejícím se virem, neměl odpovídající přípravu a teprve se dostává do formy. Martin Bína pro změnu v přemíře snahy řešil v úvodu sezony problémy s přetrénováním.

Na posledním Světovém pohár v Milton Keynes byl v sobotu z českých mužů nejúspěšnější na 24. místě Michael Boroš, zatímco Šimůnek obsadil 27. místo.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze