Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalová podivnost: Brňané už týdny dřou. Ale možná zbytečně

Basketbalisté MMCITÉ Brno čekají na rozuzlení prvoligového play-off. | foto: basketbrno.cz

29 2015
Budeme hrát baráž, nebo už podstupujeme tréninkovou dřinu úplně zbytečně? Podobné otázky si poslední týdny pokládají basketbalisté MMCITÉ Brno. Poslední celek nejvyšší soutěže čeká na rozuzlení prvoligového play-off, ze kterého se (ne)budou rekrutovat jeho protivníci. „Je to nepříjemné, ale můžeme si za to sami,“ zní z brněnského klubu. „Baráž ale zvládneme.“

Už více než měsíc mohli mít dovolenou a klid od basketbalu. Místo toho si však hráči MMCITÉ Brno dopřáli několikadenní oddech a potom hurá do (zbytečného) tréninku. „Nevadí nám to. Kdybychom skončili na konci března, měli bychom volna až moc,“ mávne rukou brněnský basketbalista Filip Šmíd.

Několikatýdenní fušku chce poslední celek Kooperativa NBL zúročit v baráži, která se má odehrát příští víkend. Háček? Brňané ani měsíc po konci nejvyšší soutěže nevědí zásadní informace. Netuší, s kým se utkají. Kde se bitvy o udržení v nejvyšší soutěži budou hrát. Kolik budou mít protivníků a hlavně - zda se vůbec boje o nejvyšší soutěž uskuteční.

„Není to příjemné pro vedení a hlavně pro samotné hráče, kteří vypadnou z tempa,“ zoufá si generální manažer klubu Martin Pavelec. „Ale naštvaní můžeme být jen sami na sebe.“ Brňané totiž doplatili na nešikovnost basketbalové federace, která nezkoordinovala konec dvou nejvyšších mužských soutěží.

Zatímco Jihomoravané už týdny nuceně pauzírují, čtveřice nejúspěšnějších prvoligových celků bude o baráž bojovat v pátek a sobotu v závěrečných duelech v play-off. Barážovou účast však musí dvojice finalistů potvrdit do 4. května. „Nechci předjímat, ale vím o zájmu Hradce Králové a Litoměřic, že by si chtěly zkusit zahrát baráž,“ podotýká Pavelec. „Jsme v pozici, kdy musíme čekat.“

Barážové otazníky

Prvoligové play-off má na programu v pátek semifinále. Dvojice tvoří Litoměřice a Opava B, druhou Hradec Králové a Plzeň. Vítězné celky postoupí do finále a zajistí si účast v baráži, kterou musí potvrdit do 4. května. Boje o nejvyšší soutěž by se odehrály mezi 8. - 10.
květnem.

Varianty jsou následující:

  • O baráž projeví zájem oba finalisté. Na půdě prvoligového vítěze se odehraje tříčlenný miniturnaj.
  • O baráž bude mít zájem jen vítěz první ligy. Brňané sehrají jeden rozhodující duel na soupeřově palubovce.
  • Baráže se zúčastní poražený finalista. O Kooperativu NBL se bude hrát v Brně.
  • Nikdo z finalistů neprojeví zájem. MMCITÉ se udrží mezi elitou bez boje.

Proč je Brno v nevýhodě
Poslední Brňané se ocitají kvůli nerozehranosti v nevýhodě. „Těžko se nám shání sparing. Týmy s námi po sezoně nechtějí hrát přátelské zápasy,“ říká generální manažer klubu Martin Pavelec. „Bylo by lepší, kdyby první liga končila zároveň s nejvyšší soutěží, aby týmy kontinuálně pokračovaly. Anebo vytvořit třeba v lize play-out,“ navrhuje Pavelec. I přes komplikace ale zůstává MMCITÉ pozitivní. „Když vidím profesionalitu a přístup hráčů k tréninku, jsme optimističtí,“ oznamuje Pavelec.

Pokud se však nikdo do baráže nepřihlásí, MMCITÉ si vyčeká udržení v elitní společnosti. „Může to tak pořád dopadnout,“ připouští 23letý křídelník Šmíd. „Ale připravujeme se na to, že budeme hrát.“

Z asistenta je hlavní kouč

A dvanáctý celek základní části, v níž zaznamenal ve 42 zápasech deset výher, záchraně podřídil vše. Po posledním mači v Děčíně u družstva skončil srbský kouč Vlado Paunovič, kterého nahradil jeho asistent Štěpán Vrubl. „Chtěli jsme dát týmu nový impulz, nastavit ho na baráž,“ vysvětluje generální manažer MMCITÉ.

Vrubl tak během sezony povýšil z funkcionáře a kouče, který se věnoval především mládeži, až k velení u áčka. „Zatím si to pochvalujeme.
Navíc těsněji spolupracuje s naším kondičním trenérem Sváťou Tonem,“ doplňuje Pavelec.

Právě tvrdá atletická příprava čekala na brněnské hráče po několikadenním „odfrku“ po konci základní části. Nyní už pilují dovednosti na palubovce a ladí formu na blížící se baráž. „V hlavách jsme si dokázali odpočinout. Po volnu z nás cítím zase chuť,“ sděluje Šmíd, jenž si s parťáky zvyká na staronového kouče Vrubla. „Systémy nechává stejné, obměňujeme jen detaily. Hlavně ale všemu umí dát jiný náboj, zároveň nás dokáže uklidnit.“

A Brňané doufají, že i díky tomu se dokážou udržet na pohodové vlně, na kterou najeli v únoru po bronzu na Final Four domácího poháru. „Během sezony jeden nebo víc klíčových hráčů nemohlo hrát. Od té doby jsme všichni zdraví,“ hlásí Šmíd, jedna z opor týmu.

Na bilancování druhého roku MMCITÉ mezi basketbalovou smetánkou ale zatím není víc času. „Klub kvůli baráži držíme v plném režimu. Zatěžuje nás to ekonomicky i organizačně,“ říká Pavelec. Hledá ale i pozitiva. „Pokud chceme hrát v budoucnu někdy play-off, vypadalo by to stejně.“

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze