Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Babe Zahariasová nebyla výjimečná jen tím, že porážela muže

Muzeum Babe Didriksonové Zahariasové v Beaumontu v Texasu. | foto: Profimedia.cz

18 2009
Byla vyhlášena nejlepší sportovkyní první poloviny dvacátého století. Agentura AP ji šestkrát vyhlásila sportovkyní roku. Babe Zahariasová ale byla především zajímavá žena s ještě zajímavějším životním osudem.

A hlavně skvělá golfistka, která se prosadila i mezi muži. Jako první a zatím poslední žena v historii dokázala na turnaji PGA Tour konkurovat mužům do závěrečných kol.

Najít talentovanějšího a všestrannějšího sportovce by byl nadlidský úkol. Babe Zahariasová zářila nejen v golfu, ale i v basketbalu, baseballu, atletice, potápění a tenisu. Když se do něčeho dala, chtěla být nejlepší. A opravdu byla.

Howard Teeter a Babe Didriksonová Zahariasová.

Narodila se 26. června 1911 jako Mildred Didriksen. Druhé jméno získala po manželovi, profesionálním zápasníkovi. Přezdívku Babe dostala po baseballové legendě Babe Ruthovi, když se jí povedlo pět homerunů v jediném zápase. Do povědomí veřejnosti se ale poprvé zapsala jako atletka.

Na olympijských hrách v roce 1932 zvítězila v běhu na 80 metrů překážek a v hodu oštěpem. Ve skoku vysokém získala jen stříbro, protože rozhodčí neuznali její inovační techniku. A právě na olympiádě v Los Angeles si jí všiml sportovní novinář Grantland Rice, který ji později přivedl ke golfu.

Golf zvítězil

První osmnáctku v životě zahrála údajně na 91 ran a hned druhý turnaj v kariéře dokázala vyhrát. Golf ji bavil, proto začala trénovat naplno. Zlepšovala se neuvěřitelně rychle. V roce 1938 ji americká golfová asociace zbavila statutu amatérky s odůvodněním, že se v minulosti sportem už živila.

největší úspěchy Babe zahariasové

1948, 1950 a 1954: US Women’s Open
1947, 1950 a 1952: Titleholders Championship
1940, 1944, 1945 a 1950: Western Open
1950: Grand Slam
1951: uvedena do Světové golfové síně slávy
1954: Vare Trophy
1957: USGA Bobby Jones Award

Babe Zahariasová se ale nenechala odradit, naopak na sobě začala ještě intenzivněji pracovat. Když o pět let později získala status amatérky zpět, okamžitě se prosadila na významných turnajích. V roce 1946 vyhrála US Women’s Amateur, o rok později British Women’s Amateur. Stala se tak první Američankou, která triumfovala na britském turnaji.

A bylo to jen jedno z jejích mnoha prvenství. To nejdůležitější přišlo v roce 1945, když se kvalifikovala na Los Angeles Open a jako první a zatím poslední žena v historii prošla cutem na PGA Tour. Od té doby hrála PGA Tour i slavná Annika Sörenstamová, ale té cut v roce 2003 nevyšel.

Říká se, že Babe Zahariasová nebyla jako ostatní golfistky, na které byla v první polovině dvacátých let veřejnost zvyklá. Ideál tehdy ztělesňovala elegantní Joyce Wetheredová, jejíž ukázkový švih jí všechny hráčky záviděly.

Dot Kieltyová, Babe Didriksonová Zahariasová a Betty Jean Ruckerová na amatérském mistrovství USA.

(Dot Kieltyová, Babe Didriksonová Zahariasová a Betty Jean Ruckerová (zleva) na amatérském mistrovství USA.)

 To Babe Zahariasová možná neměla technicky dokonalý švih, ale dokázala naplno využít své sportovní postavy a hrát dvousetmetrové drivy. Hrála velmi atraktivní golf a nejen proto ji lidé milovali. Když v roce 1956 zemřela na rakovinu, svět přišel o jednu z nejúspěšnějších golfistek všech dob.

Autor:


Témata: Profily, PGA tour
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze