Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Babák o Švýcarsku: Zahrál jsem si hodně, výsledky týmu měly být lepší

Český házenkář Tomáš Babák se prodírá rakouskou obranou. | foto: ČSH - Alex Wipf

2 2014
Jičínský házenkář Tomáš Babák se v těchto dnech už připravuje na svoji druhou sezonu, kterou odehraje ve švýcarské nejvyšší soutěži. V té první byl spokojen s tím, kolik toho odehrál, ale s výsledky ne.

O mistrovském titulu, který slavil loni na jaře se svým rodným Jičínem, si házenkář Tomáš Babák letos na jaře mohl nechat jen zdát.

Přesto je přesvědčený, že pomistrovská sezona jej posunula v slibně nastartované kariéře zase o kousek dál.

Jednak proto, že ji strávil na svém prvním zahraničním angažmá, jednak pro její závěr, v němž se výrazně podílel na postupu české reprezentace na lednové mistrovství světa, a to po báječně sehrané odvetě, v níž národní tým smetl Srby a vzal jim zdánlivě nedostižný náskok.

Tomáš Babák

Letos dvacetiletý házenkář z Jičína, kde až do loňského léta strávil svoji dosavadní kariéru. * Už od žákovských let platil za jeden z nejvýraznějších talentů české házené, prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry, Jičínu pomohl v mládežnických kategoriích k několika mistrovským titulům. * Svůj talent potvrdil i poté, co začal dostávat příležitost v jičínském družstvu mužů a záhy se stal jeho oporou. * V sezoně 2012/2013 Jičínu pomohl k historicky prvnímu titulu, když byl se 178 brankami nejlepším střelcem nejen nových šampionů, ale celé soutěže. * Už v průběhu loňské mistrovské sezony se dohodl na angažmá ve švýcarském St. Gallenu, kde svého času začínal evropskou kariéru také Filip Jícha. * Výborné výkony mu zajistily místo v české reprezentaci, podílel se na postupu na mistrovství světa, které se začátkem příštího roku koná v Kataru.

„Bylo to hodně příjemné zakončení sezony, protože po prvním zápase v Srbsku nás už skoro všichni odepsali,“ říká jednadvacetiletý odchovanec Jičína, jenž se v těchto dnech už ve Švýcarsku připravuje na druhou sezonu, kterou stráví v St. Gallenu, týmu tamní nejvyšší soutěže.

A co vy sami? Jaká byla cesta ze Srbska, kde jste v prvním barážovém utkání prohráli o osm gólů a Srbové tak měli na mistrovství světa mnohem blíž?
Moc veselá ne, každý se snažil hlavně zapomenout a věřil, že doma to snad bude lepší. V obraně jsme tak špatně nezahráli, ale v útoku jsme byli katastrofální.

Odveta byla úplně jinačí a hned tak asi nezapomenutelná. Jak jste si ji užil?
Hlavně jsem byl rád, že jsem k postupu přispěl, hrou i brankami (Tomáš Babák v odvetě vstřelil tř). Každopádně to byl zážitek, který nás posunul do Kataru. A tam by mohl být další. Tedy pokud budu nominován.

Od šampionátu v Kataru se hodně čeká, co vy?
Asi také, protože jsem se tam už jednou podívat byl a viděl jsem, co je možné. Ale teď to bude úplně jiné, zvlášť po takovém výsledku, jaký se nám v baráži povedl.

Vraťme se k delší části sezony, kterou jste strávil ve Švýcarsku. Jak budete na svůj první rok v zahraničí vzpomínat?
V dobrém kvůli tomu, že jsem jako nováček týmu a vcelku mladý hráč byl vytížený tak, jak jsem s tím na začátku ani nepočítal. Bohužel horší už to bylo s výsledky týmu, bylo vidět, že vedení klubu od nás čekalo víc.

Do finálové skupiny šesti nejlepších jste se dostali, to byl váš základní cíl.
To je sice pravda, jenomže až díky poslednímu kolu. Už na startu zápasů v nadstavbě jsme měli na ostatní dost velkou ztrátu, kterou jsme nebyli schopní dohnat, takže nás play-off minulo. Po základní části jsme už prakticky neměli nárok se mezi čtyři nejlepší dostat a také se to potvrdilo. Ve Švýcarsku je totiž v závěru sezony boj o titul jen pro čtyři nejlepší, v play-off se vlastně hraje hned semifinále.

Takže nesplněný cíl?
Určitě, navíc ještě ke všemu jsme na začátku sezony hned vypadli z domácího poháru. Je proto pochopitelné, že letos bude tlak na to, abychom hned od začátku hráli líp a měli lepší výsledky.

Došlo v mužstvu k výrazným změnám?
Zatím bych neřekl. Ale končí Honza Filip, který už nebude hrajícím trenérem, ale pouze trenérem. Z několika změn bude asi nejvýraznější ta, že z Německa přichází hráč na levou spojku, ten by nám měl pomoci.

Vy jste si ve Švýcarsku udělal dobré jméno, teď jste ho vylepšil ještě v reprezentaci. Neměl jste nabídky odejít za lepším?
Nijak jsem to neřešil, mám smlouvu ještě na dva roky, navíc jsme se domluvili, že příští sezonu určitě zůstanu, a pak se uvidí.

Podobnou cestu před časem zvolil i Filip Jícha, shodou okolností hrál také v St. Gallenu. Čím vám pomáhá tamější působení v házenkářském růstu nejvíc?
Asi tím, že tamní týmy jsou na tom mnohem lépe ve fyzické kondici, na tu se tam hodně dbá. Na druhé straně je na hráčích hodně vidět nervozita, na hřišti si tolik nevěří. My Češi jsme drzejší, v tom máme výhodu.

Po minulé sezoně jste opustil rodný Jičín, ten neobhájil titul. Co jste říkal výkonům svých bývalých spoluhráčů?
Sledoval jsem na internetu skoro každý zápas, páté místo není špatné a nemohou být naštvaní. Vždyť čtvrté jim uteklo až v posledním kole. Titul to sice nebyl, ale myslím si, že v nové sezoně budou lepší než v té minulé. Přišli někteří hráči a hlavně snad už konečně bude zdravý Honza Vocásek.Najdete na iDNES.czmobilní verze