Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Až promluvím, španělští fotbalisté by se měli bát, varuje dopingový mág Fuentes

MISTŘI. Narážky lékaře Fuentese ale titul mistrů světa pro španělské fotbalisty zpochybňují. | foto: AP

14 2010
Doktor doping drží v šachu španělské detektivy: Nerýpejte se moc v mých věcech, nebo toho na španělský sport hodně prozradím, tvrdí Eufemiano Fuentes, největší postava v Operación Puerto z roku 2006.

"Kdybych řekl, co vím, znamenalo by to sbohem poháru za mistrovství světa i Evropy," narážel na španělské fotbalisty v deníku El Mundo. Ti světu kralují od letošního července, starému kontinentu od roku 2008. Všichni hráči už se proti nařčením postavili.

Jde o zajímavá prohlášení, protože se všeobecně soudilo, že doping z Operación Puerto se dotýkal výhradně cyklistů. Větší a mocnější sporty zůstávaly pod ochranou.

Už v době vypuknutí aféry Fuentes čelil obviněním, že spolupracuje se čtveřicí největších fotbalových celků ve Španělsku a rovněž s jedním předním tenistou.

A vždycky tvrdil: cyklisté tvoří jen malou část mé klientely. Svoje zájmy měl i v atletice, basketbalu a... fotbalu.

Je všeobecně akceptovaná pravda, že dopingem je prolezlá hlavně cyklistika. Jenže snad největší zloduch v oboru zakázaných látek Fuentes varuje: Kdybych promluvil, celý španělský sport se bude hodně divit.

Kontroverzní španělský doktor trvá na své nevině. S Puerto jsem byl spojován neprávem, brání se, ačkoliv si nejeden pacient z jeho ordinace vysloužil zákaz startů. A Fuentes teď možná jako obrannou reakci zvolil výhrůžky.

Minulý čtvrtek byl zatčen španělskými vyšetřovateli v rámci nového "inkvizičního" řízení Operación Galgo (chrt), které si za cíl pronásledování tentokrát určilo hlavně atlety.

V problémech od té doby létá atletka loňského roku Marta Domínguezová, mistryně světa na 3000 metrů překážek. Šéfové svazu ji okamžitě suspendovali, k tomu oznámili, že fixloval i Alemayeh Bezabeh, evropský šampion v krosu. Ten se zase přiznal ke krevním transfúzím.

A Fuentes při té příležitosti údajně pronesl, že jakékoliv jeho doznání by mělo mnohem větší následky. Rok španělského sportu, psalo se znovu po celou sezonu. Nadal, Contador, Casillas... A teď se pochybuje, který z výsledků byl čistý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze