Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Axis Cupu padlo šest rekordů. Nejlepší výkon patřil Baumrtové

Simona Baumrtová | foto: Ladislav Němec, MAFRA

10 2015
Na mezinárodních plaveckých závodech v Jihlavě se o víkendu představili špičkoví reprezentanti šesti zemí. V náročné konkurenci uspěly i dvě zástupkyně Jihlavského plaveckého klubu Axis.

Pět individuálních vítězství (50 m a 100 m znak, 100 a 200 m kraul a 100 m polohový závod), z toho dvě v novém rekordu jihlavského závodu. K tomu jedno druhé místo (100 m motýlek) a prvenství ve smíšené štafetě na 4x 50 metrů kraul. A to jen čtyři setiny vteřiny za vlastním českým rekordem!

Hodně úspěšné vystoupení předvedla na víkendovém Axis Cupu, 7. kole Českého poháru v plavání, Simona Baumrtová. Čtyřiadvacetiletá závodnice TJ Slavie Chomutov si v Jihlavě připsala i nejhodnotnější tabulkový výkon (864 bodů), když jí na dvoustovce volný způsob o 38 setin vteřiny uteklo překonání vlastního českého rekordu.

„Simona už v předchozím kole Českého poháru v Plzni plavala velmi dobře,“ připomněl šéftrenér Jihlavského plaveckého klubu Axis Petr Ryška Plzeňské sprinty, na kterých Baumrtová před třemi týdny vytvořila dva nové české rekordy (200 a 400 m volný způsob).

Nové rekordy Axis Cupu

100 m polohový závod ženy:
Simona Baumrtová 1:00,67

200 m volný způsob ženy:
Simona Baumrtová 1:56,71

400 m polohový závod muži:
Richard Nagy 4:16,48

1 500 m volný způsob muži:
Richard Nagy 14:59,39

100 m volný způsob muži:
Daniel Macovei 48,72

200 m prsa ženy:
Andrea Podmaníková 2:26,13

„Dvoustovka kraul mě překvapila, protože čtrnáct dní plaveme hodně náročné tréninky. A strašně se těším, až začneme konečně odpočívat, “ usmívala se Baumrtová. „Ale na to, jaký je tady bazén, jsou časy kvalitní,“ dodala spokojeně. Čtyři vítězství si z Vysočiny odvezl plzeňský plavec Jan Štefl, jenž ovládl tratě na 50 a 100 metrů motýlek a 100 a 200 metrů znak.

Na dva nové rekordy Axis Cupu dosáhl Slovák Richard Nagy, do tabulek se zapsala jeho krajanka Andrea Podmaníková a Rumun Daniel Macovei. „Úroveň závodů zůstala zachována, byla tady kvalitní konkurence,“ těší Ryšku.

„Představili se zde čtyři plavci, kteří mají splněné limity pro Rio,“ připomněl závodníky, jež se už nyní mohou těšit na srpnové olympijské hry. „Kromě Češek Simony Baumrtové a Barbory Závadové to byl i Ríša Nagy a Rakušanka Eva Chaves-Diaz,“ doplnil.

V konkurenci kvalitních závodníků z Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Rumunska a Lucemburska se medailově prosadily i domácí závodnice: Tereza Horáková vyhrála 200 m a 400 m polohově, její jmenovkyně Duchoslavová pak byla třetí na 100 m volný způsob.

„Tereze Horákové nahrálo i to, že se z dvoustovky polohově odhlásila Závadová,“ připouští Ryška. „Při znaku nějak špatně dohmátla, trošku si pochroumala vazy v lokti. Tak si raději dala pauzu,“ dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze