Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S novou Normou na okruzích zrychlíme, věří Janík

Nejnovější přírůstek šternberské stáje je Norma M20FC. | foto: Nutrend Racing Team

13 2017
S jednoduchým přáním být ještě rychlejší vstoupila do sezony šternberská automobilová stáj Nutrend Racing. Loni ovládla stupně vítězů FIA Evropského poháru v jízdě do vrchu, letos k tomu chce přidat i výraznější úspěchy na okruzích.

„Největší novinkou u týmu je speciál v letošní specifikaci Norma M20FC 2017. Loni jsme udělali velký krok v podobě účasti v okruhovém šampionátu a teď chceme jít dál. Právě nová Norma nám nabízí prostor pro zrychlení a rychlejší postup vpřed v soubojích na okruzích,“ věří lídr stáje Václav Janík.

Tým má široký záběr, kromě startu na některých závodech seriálu mistrovství Evropy v jízdě do vrchu se ukáže i v cestovních speciálech či crossbow KTM. V závodních kombinézách do nich budou usedat tradiční jezdci Václav Janík, Karel Hubáček a Jiří Svoboda, nově se za volantem červeno-bílých vozů představí Tomáš Korený s Richardem Meixnerem a Jakubem Kubasem.

Navigátora na Dakar našel na motorce

Motorkář Rudolf Lhotský dostal od svého šternberského kamaráda, mistra Evropy v závodech do vrchu, Václava Janíka překvapivou nabídku. „Seděli jsme spolu v sauně, když přišel s myšlenkou, že by vyplnil lednovou závodní pauzu Dakarem. Říkal: Ty bys mi dělal navigátora a odjeli bychom to. Odpověděl jsem: Fajn, sežeň peníze a klidně. Asi bych se tomu jeden rok nebránil,“ přemítal Lhotský, jemuž se letos - na rozdíl od první účasti před rokem - podařilo na Dakaru dojet.

Doma mu držela pěsti celá rodina a s ní pomalu celý Šternberk. Podporu nejbližších intenzivně prožíval. Nejen proto, že svého souputníka, stroj KTM 450 Rally Replica, pojmenoval „Mája“ po nejmladší dceři Marušce; čtyři potomky mu připomínaly i zástupy dětí kolem trati. „Když je člověk déle nevidí - i když si sem tam zavoláme - tak to není ono. Ti caparti u té cesty mi je připomenou, děti chybějí,“ přiznal Lhotský, v cíli 82. „Když jsem přijel domů, dcera mi namalovala krásný velký obrázek: ‚Vítáme tě doma, tatínku!‘ Bylo to hrozně milé. Kolikrát si říkám, jestli mi stojí za to na tři týdny odjet od rodiny a pak se zase vracet s takovými emocemi. Ale závodím celý život a je to plnění snů,“ pokračoval 41letý jezdec.

Jeden si teď mohl odškrtnout a uvažuje dál: vrátit se na Dakar na motorce, nebo zkusit úplně jinou kategorii? Již vyzkoušená varianta je tou nejpravděpodobnější, i s ohledem na sponzora. Příslušnou techniku má, zbyly mu pneumatiky i spousta náhradních dílů. V úvahu však připadají i čtyřkolky nebo sedadlo auta a pozice navigátora. „Mám to ještě otevřené,“ uvedl Lhotský. „Čtyřkolka je šetrnější na kolena a já se s nohama pořád peru. Ale letošní závod mi ukázal, že na motorce drží.“

„Tým musím pochválit, celou zimu jsme pracovali na přípravě a repasi našich strojů, aby bylo na úvod vše stoprocentní. Novinky se samozřejmě chystaly přes zimu i u ostatních vozů v našich dílnách, takže budeme opět o něco lehčí, výkonnější, a tedy snad i rychlejší...“ věří majitel stáje Janík.

Sám bude bojovat o šestou trofej pro vítěze Evropského poháru FIA (International Hill Climb Cup), který je termínově nejvýhodnější pro kombinaci s českým okruhovým šampionátem. „Je velmi složité najít vhodný kompromis pro účast v rozmanitých šampionátech, jako jsou vrchařská a okruhová mistrovství. Není to jen o termínových kolizích, ale i logistice a přípravě závodní techniky a požadavcích týmových partnerů. Letos budeme síly směrovat na vrchařský evropský pohár a český šampionát ve sprintu a vytrvalosti na okruzích s dvoulitrovou Normou. V plánu máme tradičně účast i ve vybraných závodech domácího i evropského kopcového šampionátu,“ poodhalil plány Janík.

Za volantem nové Normy se budou na okruzích objevovat všichni tři nováčci, Kubase s Maixnerem čekají starty ve sprintu, šternberský mladík Tomáš Korený doplní Janíka ve vytrvalostních závodech mezinárodního mistrovství ČR. „Tom je i přes své mládí velmi vyzrálý jezdec se statusem reprezentanta v okruhovém šampionátu mistrovství Evropy a věřím, že naše spolupráce přinese velmi dobré výsledky,“ uvedl Janík na adresu teprve sedmnáctiletého Koreného.

Sezonu zahájil Nutrend Racing na brněnském autodromu, několikadenní testování završil startem na úvodním podniku seriálu mistrovství ČR do vrchu, kde Janík po boji s Davidem Komárkem vyhrál skupinu E2-SC. „Během závodu jsme se snažili najít správnou kombinaci nastavení podvozku a pneumatik. Dvakrát se nám podařilo dostat pod hranici jedné minuty. V celkovém hodnocení závodu jsme skončili na absolutním druhém místě za Milošem Benešem, kterému netradiční závod do vrchu na brněnském okruhu sedl nejvíce,“ pochvaloval si šternberský závodník.

Ve stejné skupině E2-SC, ovšem ve třídě do 2 000 ccm skončil Jiří Svoboda se svou Normou M20F dvakrát třetí a Karel Hubáček s desetiválcovým cestovním speciálem BMW M3 GTR (na prostředním snímku) skončil dvakrát pátý ve skupině E1.

Další závod čeká Nutrend Racing na maďarském Hungaroringu od 21. dubna, kde se koná úvodní podnik českého okruhové šampionátu.Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze