Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Autokrosaři při závodě ME v Nové Pace opět útočí na rekord

autokros - Autokros na trati v Humpolci. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MF DNES

2 2010
Rekordní počet startujících by se o víkendu měl představit v pátém závodu mistrovství Evropy v autokrosu, který se koná v Nové Pace. Do Mekky tohoto sportu se přihlásilo 120 jezdců ve čtyřech kategoriích, což je o pět víc, než je dosavadní maximum v ME. A to od loňského roku drží také Nová Paka.

Klání na náročné trati ve Štikovské rokli bude mít ale i další unikum. Autokrosaři se zde v rámci kontinentálního šampionátu sejdou potřicáté v historii a zároveň oslaví čtyřicet let od prvního závodu pořádaného v Nové Pace.

Nejnabitější je divize 3A do 1600 ccm, ve které by se mělo představit 46 jezdců. V královské divizi 3 do 4000 ccm je přihlášeno 39 aut, v divizi 1 sedmnáct a v doplňkové kategorii junior buggy šestnáct.

"Uvidíme ale, jestli všichni přihlášení dorazí," řekl šéf offroadové komise Autoklubu ČR a tajemník závodu Ladislav Tejchman.

V Nové Pace se tradičně daří českým jezdcům. V předešlých pěti letech zde vyhráli dvě ze tří hlavních kategoriích - slabším buggynám za tu dobu třikrát kraloval Ladislav Hanák, silnější čtyřikrát za sebou ovládl Petr Bartoš.

"Závod v Nové Pace je nejdůležitějším závodem v sezoně. Je to skoro více než vyhrát celé mistrovství Evropy. Pro nás všechny je to hodně speciální," řekl Bartoš, kterému v posledních letech patří pozice české jedničky v silnějších buggynách s obsahem do 4000 ccm.

V průběžném pořadí ME mu nyní patří třetí pozice a na své oblíbené trati se bude snažit posunutou dopředu.

S nejlepší výchozí pozicí v kontinentálním šampionátu se na start postaví Ondřej Musil, jenž je v čele kategorie do 1600 ccm. Bez šance na velký úspěch ale nejsou čeští jezdci ani mezi takzvanými plechovými vozy - v divizi 1 nebo TAX, jak se nově nazývá, je průběžně druhý Ladislav Brožek, vysoké ambice má i domácí Václav Fejfar.

Program závodů odstartují sobotní volné tréninky, v podvečer se uskuteční první série rozjížděk. V neděli se uskuteční další dvě série a v 15:15 budou odstartovány finálové jízdy.

Průběžné pořadí ME:
Divize 3 do 4000 ccm:
1. Baudet (Fr./BG) 67, 2. Callaghan (Niz./Ford) 55, 3. P. Bartoš (ČR/Ford) 52, 4. Hošek (ČR/Audi) 51, 5. Turek (ČR/BMW) 48, ...8. Keřka (ČR/Tatra) 27, 9. Švábenský (ČR/Pro-Pulsion) 25, 10. Staněk (ČR/Tatra) 25.

Divize 3A do 1600 ccm: 1. Musil (ČR/Opel) 72, 2. Lagodny (Luc./Ford) 52, 3. Buddelmeyer (Něm./Ford) 49, ...5. Hanák (ČR/VW) 47, 6. Nosálek (ČR/Škoda) 46.

Divize 1: 1. Pleskovas (Lit./Ford Fiesta) 58, 2. Brožek (ČR/Ford Focus) 58, 3. Koršunov (Rus./Ford Puma) 52, ...6. J. Bartoš (ČR/Škoda Fabia) 38, 10. Fejfar (ČR/Škoda Fabia) 30.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze