Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Autokrosáři Bartoš a Turek jsou mistry Evropy

Autokros, Přerov, Petr Švestka - Autokrosový závodník Petr Švestka na mistrovství Evropy v Přerově. | foto: Libor TeichmannMF DNES

10 2006
Přerov - Tituly mistrů Evropy si s předstihem zajistili čeští autokrosáři Petr Baroš s Petrem Turkem. Jedenáctý díl šampionátu v Přerově sice ani jeden z nich nevyhrál, přesto dokázal Bartoš navázat na svůj loňský triumf v královské divizi III do 4000 ccm a Turek obhájit pozici nejlepšího jezdce ve slabších buggynách s obsahem do 1600 ccm.

Bartošovi dokonce k tomu, aby mohl začít slavit, stačilo obsadit konečné osmé místo. Na tom byl klasifikován poté, co ze závodu odstoupil krátce po opakovaném startu. Jeho hlavní soupeři Jaroslav Hošek a Roman Keřka totiž v Přerovské rokli také nedokázali vyhrát. Nestárnoucí Hošek odstoupil po havárii ještě před Bartošem, Keřka byl pátý. Z vítězství se nakonec radoval Denis Engel z Německa, druhý dojel Jaromír Štětina následovaný Václavem Fejfarem.

Ani Turek nepotřeboval k jistotě obhajoby vyhrát, stačilo mu dojet do pátého místa, tak tomu podřídil taktiku. "Jel jsem na jistotu, protože jsem chtěl hlavně dojet do daného místa, což se povedlo," řekl spokojený Turek v rozhovoru pro Českou televizi. Jeho jediný soupeř v boji o titul Ladislav Hanák startoval až z deváté pozice a nakonec dojel šestý. "Včera i dnes měl smůlu, takže k našemu souboji prakticky nedošlo," podotkl Turek.

Obhajoba pozice nejlepšího kontinentálního jezdce podle něj byla lehčí, než čekal. "I tak ale získání loňského titulu bylo snazší. Letos nám vše vyšlo a ve všech závodech jsem byl na stupních vítězů," pochvaloval si Turek. Z vítězství se v Přerově radoval Němec Harald Wöhler, druhý dojel Vít Nosálek.

V divizi I, mezi takzvanými plechovými vozy, obsadil nejlepší domácí pilot Ladislav Brožek nakonec třetí místo. Ve voze Ford Focus se přitom krátce po startu dostal do kolize s Lotyšem Aldisem Zebergsem a na trať tak vyjel jako poslední. "Naremploval mě a musel jsem zastavit. Navíc mi pak nešel nastartovat vůz. S konečným třetím místem jsem tedy maximálně spokojený," řekl Brožek, jemuž stejná pozice patří i v průběžném pořadí seriálu. Z vítězství se v Přerovské rokli při absenci již jistého mistra Helmuta Wilda z Německa radoval Rus Alexander Kvašnin.

Výsledky:
Divize III do 4000 ccm: 1. Engel (Něm./Engel DB), 2. Štětina (ČR/Audi), 3. Fejfar (ČR/VW), ...5. R. Keřka (ČR/Tatra), 8. Bartoš (ČR/Ford), 9. Hošek (ČR/Audi), 10. Vaculík (ČR/Nissan).
Divize III do 1600 ccm: 1. Wöhler (Něm./Opel), 2. Nosálek (ČR/Kawasaki), 3. Turek (ČR/Škoda), 4. Musil (ČR/Suzuki), 5. Švestka (ČR/VW), 6. Hanák (ČR/VW), 7. Svoboda (ČR/Suzuki).
Divize I: 1. A. Kvašnin (Rus./Renault), 2. Jervandian (Rus./VW), 3. Brožek (ČR/Ford), ...9. Hovorka (ČR/Ford).
Průběžný stav ME:
Divize III do 4000 ccm: 1. Bartoš 151, 2. Hošek 132, 3. R. Keřka 129, 4. Kalvoda (ČR/Ford) 103, ...8. Štětina 81.
Divize III do 1600 ccm: 1. Turek 179, 2. Hanák 152, 3. Nosálek 104, ...6. Svoboda 61.
Divize I: 1. Wild (Něm./VW) 180, 2. A. Kvašnin 142, 3. Brožek 117.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze