Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Start z asfaltu, autokrosaři v Nové Pace zkusí novinku

ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

22 2015
Proudy prachu či bláta od zabírajících kol rozjíždějících se vozů? Na dlouhá léta tradiční startovní obrázek při autokrosových závodech ve Štikovské rokli v Nové Pace zapomeňte.

Víkendové závody totiž jezdcům i divákům nabídnou novinku. Závodníci se na trať budou vydávat ze zbrusu nového asfaltového pásu. „Jde o výraznou novinku, která směřuje k tomu, aby všichni jezdci měli na startu stejné podmínky,“ vysvětlil Ladislav Tejchman, místopředseda novopackého autoklubu.

Start z pevného asfaltového povrchu však nebude jedinou změnou, s níž se novopacké závodiště pouští do sezony. Pro jezdce tou nejvýraznější je úprava zatáček do pravidelných oblouků. „Trať se tím zrychlí a je předpoklad, že budou padat nové traťové rekordy,“ uvedl místopředseda.

Mohlo by se tak stát už v sobotu a v neděli, kdy se ve Štikovské rokli jede třetí podnik mezinárodního mistrovství České republiky. A výrazně vylepšená trať se na jeho úrovni může výrazně podepsat. „Přihlásila se nám řada zahraničních jezdců, hlavně asi proto, že si před mistrovstvím Evropy chtějí vyzkoušet novinky na naší trati,“ poznamenal Tejchman. Závod mistrovství Evropy se v Nové Pace pojede tradičně na začátku července.

Tento víkend pořadatelé očekávají na domácím šampionátu kolem stovky jezdců. Chybět mezi nimi nebude ani domácí Václav Fejfar, jenž za sebou má vítězný vstup do letošního mistrovství Evropy, když v německém Sellowu získal plný počet bodů.

„V Nové Pace jezdím tradičně, je to doma. Přidám k tomu ještě jeden dva závody, ale celé mistrovství republiky se vedle mistrovství Evropy objet nedá,“ uvedl loňský vicemistr Evropy ve třídě Touring Autocross tzv. plechových vozů.

Vedle novinek týkajících se závodní tratě novopačtí diváci poprvé v praxi budou svědky nového bodování autokrosových závodů, které je zavedeno od této sezony. Jezdci podle něj nedostávají body jen za umístění ve finálové jízdě, ale také za pořadí v kvalifikačních rozjížďkách.

„Pro domácí šampionát jsme to převzali z mistrovství Evropy, nemá cenu, aby se každý seriál bodoval jinak,“ poznamenal Tejchman.

Víkendový závod mistrovství republiky v autokrosu v Nové Pace začne zítra necelou hodinu před polednem tréninkovými jízdami. Úvodní kvalifikační rozjížďky budou odstartovány v 16 hodin. Hlavní část programu proběhne v neděli, druhé rozjížďky začnou v 8 hodin, třetí v 10.45 a krátce před 14. hodinou se rozběhnou semifinálové a finálové jízdy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze