Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Austrálie je na nohou, začíná šampionát ragbistů

9 2003
Sydney - Boj o světový ragbyový trůn začíná. V pátek v poledne středoevropského času vypukne v Austrálie pátý šampionát, nový mistr světa bude znám za čtyřiačtyřicet dní, 22. listopadu. Světový pohár ragbistů je monstrózní událostí roku, ve sportu jsou víc už jen olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale. Televizní signál se bude přenášet do více než 200 zemí pro čtyři miliardy fanoušků.

Šampionát otevře souboj domácí ragbistů s Argentinou, od soboty bude maratón zápasů ve čtyřech skupinách po pěti týmech pokračovat.

Kde lze hledat favority? Určitě jim jsou Austrálie, obhájce trofeje, poražený finalista Francie, dále pak Nový Zéland, Anglie a Jihoafrická republika. Pokud by do semifinále postoupil někdo jiný, bylo by to překvapení.

Těžko se tam dostanou například Rumuni či Gruzínci, s nimiž bojují čeští ragbisté v elitní skupině mistrovství Evropy. Světový pohár je však pro Česko meta nedostižitelná. "Ale určité peníze ze zisku bychom dostat měli," říká Bruno Kudrna, český zástupce v Mezinárodní ragbyové unii (IRB).

Česká reprezentace byla vyřazena v kvalifikaci až ve třetím kole bojů, což je úspěch. Ztroskotala na Rusku, které o rok později zdolala v evropském šampionátu.

Kvalifikace na Světový pohár začala už v roce 2000 kontinentálními vyřazovacími skupinami. Celkem 80 reprezentačních týmů usilovalo o dvanáct volných míst, protože čtvrtfinalisté z posledního šampionátu z Británie měli zajištěný přímý postup (Austrálie, Francie, Anglie, Nový Zéland, Skotsko, Wales, Argentina a Jihoafrická republika).

Z evropské kvalifikace nakonec postoupily kromě Rumunů a Gruzínců ještě týmy Irska a Itálie. Na jaře prohrálo Česko s Gruzí 15:30, s Rumunskem pak 5:42. 

Do ragby zaslíbené Austrálie se šampionát vrací po šestnácti letech. Země pořádala už první ročník v roce 1987, tenkrát však společně s Novým Zélandem.

Zahajovací utkání uvidí na stadionu v Sydney přes 80 tisíc lidí, na stejném se bude hrát i finále. Celkem 48 zápasů se odehraje v dalších deseti australských městěch.

Nejmenší zemí, která se turnaje zúčastní, je tichomořský ostrov Tonga s 96 000 obyvateli. Proti tomu na Novém Zélandu je registrováno přes 600 tisíc ragbistů, přitom v zemi žijí necelé 4 milionů lidí. Více než 100 000 ragbistů je ve Francii, v Britanii, a v Austrálii.

Přímé přenosy a záznamy nepřenáší žádná z českých televizí. Sledovat zápasy lze na satelitních stanicích DSF či France 2 a 3.

Rozlosování, skupina A: Argentina, Austrálie, Irsko, Namibie, Rumunsko; skupina B: Fidži, Francie, Japonsko, Skotsko, USA; skupina C: Anglie, Gruzie, Samoa, JAR, Uruguay; skupina D: Kanada, Itálie, Nový Zéland, Tonga, Wales.

Dosavadní vítězové: 1987 - Nový Zéland, 1991 – Austrálie, 1995 – Jihoafrická republika, 1999 – Austrálie, 2003 - ???.

Dlouhodobá tabulka:  1. Nový Zéland 57 bodů - 24 zápasů (132 pětek 97 kopů po pětce 72 trestných kopů 5 dropů), 2. Francie 54 bodů - 22 zápasů (86 pětek 57 kopů po pětkách 64 trestných kopů 4 dropů), 3. Austrálie 51 bodů - 22 zápasů (9 pětek 61 kopů po pětkách 53 trestných kopů 3 dropy), 4. Skotsko 46 bodů - 19 zápasů (82 pětek 58 kopů po pětkách 51 trestných kopů 5 dropů)

Muž telefonuje před ragbyovým bliboardem v Sydney, kde v pátek 10. října začíná Světový pohár

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze