Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klokan z Beskyd chce znovu hattrick. Plánuje objet Giro, Tour i Vueltu

Australský cyklista Adam Hansen | foto: Profimedia.cz

6 2014
Zcela určitě nebude v Terstu oblékat růžový dres krále Gira, dost možná nebude australský cyklista Adam Hansen ani v první padesátce, protože ještě nikdy v závodech Grand Tours tak vysoko nedosáhl. Přesto bude v čemsi unikátní - klokan, který žije a trénuje v Beskydech, totiž načíná třetí rok, ve kterém chce dokončit všechny tři třítýdenní závody cyklistického kalendáře.

V žilách teď borci v dresu Lotto-Belisol proudí sebevědomí. V neděli dojel devátý na závodě Kolem Turecka a pro server cyclingnews říkal: "Jsem za to umístění šťastný, TOP10 byl můj cíl. Možná jsem mohl skončit i výš, ale útoky v šesté etapě mi vzaly dost sil."

Teď má jen čtyři dny na to, aby nasbíral nové, které bude potřebovat do své další mise - v pátek odstartuje v Belfastu italské Giro a právě tam Hansen zahajuje pouť k dalšímu hattricku.

Pokud štěstí dovolí, pokusí se Ironman silničního pelotonu vidět cíl Gira, Tour i Vuelty. Svou nepřetržitou šňůru zahájil v roce 2011, kdy odšlapal celou Vueltu, a když dorazí do finiše i té letošní, vyrovná rekord Španěla Lejaretty, který má rovněž deset absolvovaných tours za sebou.

"Prostě to miluju," říkal 32letý Hansen o pokračování ve svém unikátním počinu. "První rok si kluci z týmu mysleli, že jsem blázen. Ten druhý čekali, že to zkusím znovu, a letos už to berou jako normální věc."

Jenže míra normality je u závodníka, co se z bikera přeučil na silničního dříče, hodně posunutá. Už na tlustých pláštích dokazoval svou extrémní výdrž. Dvakrát totiž vyhrál Crocodile Trophy, nejstarší etapový závod horských kol na světě a mnohými považovaný i za ten nejnáročnější.

"Ale není to o tom dokončit každou Grand Tour, jde hlavně o to zůstat zdravý a bez šrámů," říkal. "Rád bych v tom pokračoval, jak dlouho to půjde. Pokud nespadnu nebo neonemocním, pak bych chtěl pokračovat aspoň dalších pět let."

Každá ze tří tours má svou vůni a Hansen na jejím startu pokaždé jinou roli. "Giro má velmi dlouhé kopce a dlouhé etapy, což je únavné. Ale zase tam mám volnou ruku a můžu si jít za etapami," říkal.

Tour je dřina, ze všech tří nejrychlejší, protože každý je tam ve formě a Hansen tam pracuje jako spolehlivá a výkonná lokomotiva spurterského vláčku Andrého Greipela, případně ve službách Jurgena Van den Broecka, muže pro celkové pořadí.

"A Vuelta? Ta má pár fakt prudkých stoupání a závodníci jsou v různé formě. Ale taky umí být zrádná," uznal český Australan a už se těšil do další bitvy na Giru. "Je úžasné, vášnivé, protože je o fanoušcích, kteří cyklistiku opravdu milují."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze