Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ausbuher se rozjíždí

30 2000
P r a h a - Bude Kamil Ausbuher prvním mužem českého cyklokrosu v sezoně, která vrcholí únorovým mistrovstvím světa v Táboře? Svou šanci rozehrál naplno znamenitým vystoupením při sobotním závodě první třídy na Strahově za přítomnosti čtyř jezdců absolutní světové špičky, dvou Belgičanů a dvou Nizozemců.
Bude Kamil Ausbuher prvním mužem českého cyklokrosu v sezoně, která vrcholí únorovým mistrovstvím světa v Táboře? Svou šanci rozehrál naplno znamenitým vystoupením při sobotním závodě první třídy na Strahově za přítomnosti čtyř jezdců absolutní světové špičky, dvou Belgičanů a dvou Nizozemců. Už od třetího okruhu vládl ostrému tempu Belgičan Erwin Vervecken, stříbrný medailista ze dvou posledních světových šampionátů. Lehký a jistý v sedle, byť zpočátku poněkud opatrný na kluzké bahnité trávě, ve výbězích běžec dlouhého atletického kroku se dlouho nezbavil svého stínu, Ausbuhera. "Těžký, kopcovitý terén, znám to tady dobře, na to jsem byl připraven," poklonil se trati vítěz. "Jen jsem se stále snažil odtrhnout Ausbuhera, až ke konci se to podařilo." Ausbuher, vládce domácích závodů, suverén Budvar Cupu, vstal z postele tři dny před závodem, konečně bez horeček. "Zpočátku mě strašně bolely nohy, ani jsme moc nestřídal, jen jsem visel v háku, pak se to zlepšilo," řekl. "A tři okruhy před cílem už mě chytaly křeče." Ausbuher, v cíli devět vteřin za vítězem, je jezdcem pro každý terén. Ještě nikdy ale nevkročil do sezony v takové fazoně. Vydrží mu? "Není na co čekat, mám formu na začátku, sama od sebe neodejde, musím ji jen trochu tlumit, aby vydržela." Radomír Šimůnek dojel s víc než čtyřminutovým odstupem, na trati se zjevně trápil a podle toho volil tempo. Jel většinou sám. "Jsem rád, že jsem se tady vůbec objevil, v úterý jsme dobral antibiotika," řekl Šimůnek. "Nečekal jsem zázraky." Porážku vzal se stoickým klidem. "Horší už být nemohu. Teď potřebuji do sebe dostat rychlost a hodně závodit." Je mu osmatřicet. Jeho synovi, nadějnému juniorovi, osmnáct. Vidí se v něm. Nespotřebuje starost o syna většinu jeho psychických sil? To si nepřipouští. "Trénujeme spolu a myslím, že mně to víc pomáhá, než ubližuje." "Šimůnek je pro mne velkým zklamáním, ale nemoc jej zřejmě hodně rozhodila," řekl trenér reprezentace Petr Klouček. Rozčarováním byl výkon mistra světa, Nizozemce Richarda Groenendaala, od startu v pozadí závodního pole. "Měl jsem špatný den, nevím proč," řekl. "A trochu mě trápily potíže s pedálem." Husté bláto se našlapávalo do pedálů, ale to byla svízel postihující mnohé jezdce. "Vzal to asi moc tréninkově," řekl trenér Klouček.

Siemens Cup (závod první třídy, 31,8 km, 12 okruhů): 1. Vervecken (Bel.) 1:02,19 hod., průměr 30,7 km, 2. Ausbuher (Budvar Tábor) -9, 3. van Santvliet (Bel.) -37, 4. de Vos (Niz.) -43, 5. Ježek (Author Expandia) - 49, 6. Lukeš (Comfort Plzeň) -1:00... 10. Pospíšil (Morati) -1:38, 11. Groenendaal (Niz.) -1:41, 20. Šimůnek (Ben Car) -4:17.

Junioři (18,55 km): 1. Bína 38:52 min., 2. Šimůnek (oba Budvar) -24, 3. Kunta (Dukla Praha) -41.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze