Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ausbuher poděkoval Štybarovi za mistrovství světa

31 2010
Víkendové mistrovství světa cyklokrosařů v Táboře je pro něj tak trochu jako zájezd last minute. Původně náhradník, nyní už zase reprezentant Kamil Ausbuher proto bez známky stresu říká: "Jsem v klidu, nemám co ztratit."

Zkušený jezdec z Podbořan se na svůj již 16. šampionát protlačil díky hvězdě Zdeňku Štybarovi - vítězstvím ve Světovém poháru si zajistil automatický start v Táboře a uvolnil tím místo pro Ausbuhera.

"Však to taky byly nervy až do konce," připomíná minulý víkend a poslední závod v Holandsku, kde Štybar zpečetil svůj triumf.

"Já dojel 38., špatně jsem odstartoval a už nebylo na to, abych se dostal dopředu. Po očku jsem sledoval, jak si Štybar vede, u trati byly televize. Zdeněk prokázal famózní formu. Za to místo jsem mu poděkoval."

Ausbuher vyhrál juniorský titul, jenže medaili z hlavní kategorie vyhlíží marně. Možná se už letos loučí, sponzoři se nehlásí a nejsou peníze, tak co udělat tečku senzačním titulem nebo medailí?

"Musel by se stát zázrak," směje se. "Do 15. místa to bude super." Sezonu podbořanského cyklokrosaře drancovala zranění a nemoci. "V Táboře chci všechno odčinit. Bude to o startu. Vyrazím asi ze třetí řady, nejsem na to moc zvyklý. Nemůžete jet svoje tempo, jsou kolem vás lidi, kteří techniku tolik nezvládají. Kvůli nim třeba rychle naberete ztrátu," strachuje se Ausbuher.

"Bude to o štěstí, jestli se mi někde otevře cesta dopředu. Anebo taky můžu mít už po 1. kole manko dvě minuty jako ve Francii." Dobrý výsledek by mohl přilákat sponzory. "Je to boj. Když už jsem vychytal všechny nemoci, zase nejsou peníze," mučí ho.

S Táborem ho pojí jen ty nejkrásnější vzpomínky. Právě tam v roce 2004 vybojoval své jediné vítězství v závodě Světového poháru. "Trať sice změnili, ale to nevadí. Když se mi celou sezonu nedařilo, tak v Táboře jsem vždycky zajel."

Ani nad letošní táborskou tratí Ausbuher neohrnuje nos. Naopak, líbí se mu. "Je o technice, samá zatáčka. Když bude uklouzaná místo blátivé, mohla by mi vyhovovat," uvažuje. "Naštěstí tam nejsou rovinky, kde se založí a jede, na což je potřeba fyzička."

Česká reprezentace prý žádnou speciální taktiku nevymýšlí. "Jediná je, abychom sobě neublížili, abychom se nesundali. Jinak nějakou taktiku moc rád nemám. Ať každý ukáže, na co má," velí.

Ausbuhera bude podél trati povzbuzovat jeho věrný fanklub v černých kloboucích. "Už byli skleslí, že to asi nevyjde, teď jsou spokojení, že mají komu fandit. Ale oni by tam stejně vyrazili."

Zato obě Ausbuherovy děti, sedmiletý Dominik a tříletá Kristýnka, zůstanou jen doma u televize. "Bohužel jsou nemocní." Nedělní úspěch otce je třeba vyléčí.Najdete na iDNES.czmobilní verze