Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ATP vyzkouší nový formát soutěží

26 2006
Melbourne - S další novinkou přicházejí zástupci ATP. Po oznámení zvýšení počtu turnajů, na kterých budou se hrát společně turnaje mužů i žen se nová změna týká systému turnajů. Na třinácti turnajích budou tenisté v příští sezoně testovat nový skupinový formát soutěže.

Prvním podnikem, kde místo tradičního vyřazovacího systému budou tenisté hrát ve skupinách, bude turnaj v Adelaide. Oznámili to dnes zástupci ATP, kteří v roce 2007 hodlají ve snaze zvýšit diváckou atraktivitu tenisu vyzkoušet tři různé modely skupin.

"Naše výzkumy mezi fanoušky, pořadateli turnajů a médii naznačují jasné preference pro skupinový model," řekl výkonný předseda ATP Etienne De Villiers. "Budeme zkoušet různé formáty a uvidíme, které kam pak zařadíme na turnajích v roce 2008," uvedl. Některým hráčům se novinky nelíbí. "Náš výzkum ale bude založen výhradně na výsledcích a zájmu fanoušků," konstatoval De Villiers.

Představitelé ATP hodlají v novém roce otestovat skupinové modely s 24, 32 a 48 hráči. Turnaje navíc budou začínat už v neděli místo v pondělí a budou trvat osm dní. Vedle Adelaide, kde se začne hrát už 31. prosince, se bude formát zkoušet například v Delray Beach, londýnském Queen's Clubu či Indianapolis.

Podle kritiků plánovaných změn, mezi nimiž je i bývalá světová jednička Lindsay Davenportová, nebudou tenisté hrát ve všech zápasech naplno, když budou vědět, že jim za jednu porážku nehrozí hned vyřazení. ATP ale věří, že diváci dostanou za své peníze víc, když uvidí největší hvězdy v několika zápasech.

V Adelaide pořadatelé vyzkouší model s 32 hráči, z nichž bude 16 nasazeno přímo do osmi skupin, přičemž turnajová jednička bude v první skupině a turnajová dvojka v osmé. Zbývajících 16 hráčů se utká o postup v kvalifikaci, osm úspěšných pak zkompletuje tříčlenné skupiny, v nichž se tenisté utkají každý s každým. Nejlepší z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále, kde už se bude pokračovat tradičním vyřazovacím způsobem.

Druhý hráč světového žebříčku Rafael Nadal roční zkoušku podporuje. "Myslím, že je to skvělý nápad. Konečně jsme se někam pohnuli a děláme pro náš sport něco dobrého," uvedl Španěl. "Bude to přínos pro turnaje, pro hráče a zvlášť pro diváky a televize, když budou moci sledovat své favority ve více zápasech," dodal.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze