Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletky postoupily mezi evropskou elitu

9 2000
O s l o - České atletky vyhrály v Oslu první ligu Evropského poháru a po roční pauze postoupily zpět do nejvyšší soutěže. Družstvo žen nasbíralo ve dvoudenní soutěži 108 bodů a po urputném boji nakonec zdolalo o dva body Švédky. O postupu do Superligy rozhodlo až vítězství českého kvarteta v závěrečné štafetě na 4x400 metrů, v níž do té doby vedoucí Švédsko skončilo čtvrté. Mužům se pokus o návrat mezi elitu nevydařil. Atleti neudrželi druhé místo po prvním dni a ziskem 93 bodů skončili až čtvrtí.

Z vítězství a postupu do Superligy se radovali suverénní Španělé ziskem 116 bodů. Do druhé ligy sestoupili Belgičané, Dánové a Norky se Švýcarkami. "Soutěž žen se ve druhém dni vyvíjela až nečekaně nepříznivě, ale naštěstí to děvčata v závěru zlomila. Postup je vynikající úspěch," zhodnotil sekretář svazu František Fojt. "Od mužů jsme čekali nepoměrně víc. Na výsledku se významně projevily slabiny v bězích," konstatoval Fojt s tím, že v řadě případů v obou kategoriích radost z umístění výrazně převažovala nad spokojeností s výkonem. "Především u některých našich nadějí pro olympiádu chyběly špičkové výkony," řekl Fojt.
 
Družstvo žen přišlo hned v úvodu druhého dne o čtyřbodový náskok a Švédsko se ujalo vedení až o devět bodů. Nástup soupeřek zlomila až šestačtyřicetiletá Zdena Šilhavá druhým místem v kouli. Důležité bylo i vítězství výškařky Zuzany Hlavoňové (195 cm), zatímco švédská spolufavoritka Kajsa Bergqvistová skončila až třetí. Jednobodové manko vymazala v závěrečné disciplíně podle očekávání čtvrtkařská štafeta.

"Věděly jsme, že by nás ve štafetě neměl nikdo ohrozit, vždyť jsme běžely ve složení, v jakém budeme startovat na olympiádě," poznamenala Ludmila Formanová, jež v sobotu přispěla týmu plným bodovým ziskem za triumf na půlce. "Nicméně tím, že jsme celkově nevedly, byla soutěž velmi zajímavá až do konce." Ženy vyhrály pět disciplín - vedle Hlavoňové, Formanové a štafety zvítězily ještě čtvrtkařka Helena Fuchsová a tyčkařka Daniela Bártová. O jeden z nejlepších výkonů českého družstva se postarala oštěpařka Nikola Tomečková, jež prohrála pouze s čerstvou světovou rekordmankou Trine Hattestadovou z Norska a svým letošním maximem 62,62 posunula v krátké historii nového typu náčiní hranici nejlepšího českého výkonu téměř o metr.

Po sobotním vítězství Jiřího Mužíka v běhu na 400 metrů překážek zaznamenali muži v druhém soutěžním dni jediné vítězství, a to v závěrečné štafetě na 4x400 metrů. Radost mohl mít alespoň půlkař Roman Oravec, který časem 1:47,08 splnil o 12 setin olympijský limit. Jen o šest centimetrů zaostal za limitem trojskokan Jiří  Kuntoš, ovšem při nejdelším pokusu 16,59 mu foukal do zad vítr o nepovolené síle 2,3 m/s. Marně se o limity pokoušeli také oštěpař Miroslav Guzdek a steeplař Michael Nejedlý. V prvním dnu neuspěli s útoky na limit dálkař Milan Kovář, čtvrtkař Karel Bláha, výškař Jan Janků a mužská sprinterská štafeta.

Zde si přečtěte výslekdy

Ludmila Formanová vítězí v závodu na 800 metrů, atletky nakonec postoupily mezi evropskou elitu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze