Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seidlovou čeká boj s maturitou i limitem do Ria

Česká atletická reprezentanka Zdeňka Seidlová | foto: archiv AC Vysoké Mýto

14 2016
Jestliže si v předchozím roce sotva oddechla, ten letošní pro ni bude ještě daleko větší „záhul“. Atletka Zdeňka Seidlová z Vysokého Mýta se totiž bude potit jak na ovále, tak i v lavici. V létě ji kromě maturity čeká i jiný boj. Pokusí se překonat potřebný limit, který by jí zajistil letenku na srpnové olympijské hry do Ria.

„Je to sen každého. Na olympiádu se mě každý ptá, nicméně je na ni těžký limit. Chybí mi vteřina na horší béčkový a na áčkový dokonce dvě, takže to je hodně ostré,“ říká teprve osmnáctiletá běžkyně, jejíž doménou je čtyřsetmetrová distance. Pokud by její vyhlídky směrem k vrcholné akci roku nedopadly, má specialistka na obkroužení jednoho oválu jinou metu.

„Každou sezonu si přeji zaběhnout osobní rekord,“ neskrývá touhu na vylepšení dosavadního maxima v čase 53,96 sekund.

Svěřenkyně trenéra Lukáše Dejdara se přes svůj nízký věk řadí mezi přední závodnice, o čemž svědčí její start na loňském halovém mistrovství Evropy v Praze. Coby třetí členka štafety hladké čtvrtky svým časem zdatně sekundovala hvězdám Zuzaně Hejnové či Denise Rosolové. Ačkoliv české kvarteto nakonec skončilo těsně pod „bednou“ na čtvrtém místě, pro Seidlovou byl pražský šampionát nezapomenutelný.

„Sezona byla díky němu mou nejúspěšnější. Bylo to mezi dospělými, na domácí půdě, nádherná atmosféra... Na to budu vzpomínat nejvíce, ale i z těch dalších akcí mám spoustu zážitků a vážím si všech závodů, na kterých jsem mohla startovat,“ podotýká.

V plánu má řadu mistrovství

Vedle zkoušky z dospělosti a snahy o brazilskou misi bude mít i další nemalé ambice. Ačkoliv, jak sama říká, všechno je ještě trochu s otazníkem. „Ráda bych se nominovala na mistrovství světa juniorů. Dále na evropský šampionát dospělých. Pak i na halové mistrovství světa do amerického Portlandu, ale to z časových důvodů kvůli maturitě patrně nevyjde,“ zamýšlí se studentka závěrečného ročníku vysokomýtského gymnázia. Přesto, že ji možná čeká zářná sportovní budoucnost, vzdělání nechce upozadnit.

„Maturita je pro mě na prvním místě. Je důležitá do života. Nikdy člověk neví, a zvláště sportovec, co se stane se zdravím. Nechci to ale přivolávat,“ říká středoškolačka, která by si poté přála jít na vysokou školu do Prahy. „Kam konkrétně, stále rozhodnuté nemám. Přihlášky jsem si ještě nepodala,“ přiznává Seidlová.

V posledních dnech má pořádný „fofr“. Vedle přípravy na zítřejší závody v Praze, do kterých půjde z ostrého tréninku a zaběhne si netradiční vzdálenosti 150 a 300 metrů, se chystá i na blížící se klání ve Vídni. V rakouské metropoli koncem ledna poprvé v letošním roce změří síly na čtyřstovce.

Tretry vyměnila za střevíce

Ovšem v minulých dnech měla Seidlová i mimosportovní „povinnosti“, když před necelým týdnem vyměnila tretry za společenštější obuv a se spolužáky si užila maturitní ples. „Kromě nástupu jsem se zapojila i do předtančení,“ prozrazuje.

V pondělí pak sbírala ocenění na slavnostním vyhlášení ankety o nejúspěšnější sportovce okresu Ústí nad Orlicí za rok 2015, kde opanovala kategorii jednotlivců mezi mládeží.

„Od konce jsem koukala, kdy už půjdu. Pořád mi bylo divné, že stále nejsem na řadě. Že budu první, mi došlo, až když vyhlásili druhé místo,“ sdělila překvapená vítězka, jež pomohla mladým mýtským atletkám k 5. místu na mistrovství republiky družstev, za což úspěšný kolektiv získal v anketě třetí příčku.

Tréninkovou dřinu zažívá Seidlová stále převážně doma v Mýtě, ale párkrát zamířila i k nezbytnému pilování formy do haly v Praze. Ostatně běhání v teplejším vnitřním prostředí ji baví i z jiného důvodu.

„Hala má své kouzlo. Sbíhá se tam do jedné dráhy, kde jsou všichni společně. Je to více kontaktní. Občas se trefíme lokty, někdy máme i poškrábané tretry, jak o sebe škrtneme. Navíc také atmosféra uvnitř lépe zní,“ dodává úspěšná atletka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze