Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konečně zdravá. Hejnová získala v Africe jiskru a koketuje s osmistovkou

Zuzana Hejnová při Velké ceně Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

25 2014
S optimismem vyhlíží rok 2015 Zuzana Hejnová. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek se vrátila před Vánoci ze soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu, má za sebou kvalitní přípravu a hlavně, po sérii zdravotních trablů je úplně zdravá. "Mám z toho dobrý pocit. Trénink byl dobrý, jedno z nejlepších soustředění, co jsem absolvovala," lebedila si.

Sedmadvacetiletá překážkářka byla v teple celý měsíc a trénovala prý s rozumem. I proto, aby se opět nemusela potýkat s bolístkami z přetrénování. „Bylo to náročné, ale rozumné. Absolvovali jsme pár těžkých tréninků, pak jsme měli volnější dny a odpočívali před dalšími těžkými jednotkami,“ popisovala.

Problémy Zuzany Hejnové

Nejlepší česká sportovkyně minulého roku si na začátku února zlomila kost v nártu a podstoupila operaci. Na jaře odjela na soustředění do Afriky a s návratem na ovály to vypadalo dobře. Jenže se ozvala dlouholetá její potíž - bolavá pata. Hejnová sice absolvovala několik závodů, ale na domácím šampionátu v Ostravě na začátku srpna předčasně ukončila sezonu.

Zuzana Hejnová se zraněnou nohou v posilovně.
Zuzana Hejnová se zraněnou nohou v posilovně.

Zuzana Hejnová se zraněnou nohou v posilovně.

Potom se Hejnová dlouho léčila, několikrát byla dokonce i u věhlasného doktora Hanse-Wilhelma Müllera-Wohlfahrta v Mnichově, který ji zbavil potíží s bolavou patou, takže mohla absolvovat soustředění v Tatrách, později přípravu v Harrachově a nyní i v Africe.

Její forma je prý srovnatelná s předchozími sezonami. „Měla jsem i nějaké testy, které jsem odběhala dokonce o něco lépe. Sice nejsem tak rychlá, ale to se dá doladit. Cítím se dobře, hlavně nemám bolavou nohu,“ ťukala na dřevo.

Zlomenina je zacelená, Achillova šlacha v pořádku. „Noha je super, skvělá, neomezuje mě, odrazy jsem chodila, překážky skákala snožmo, pořádně jsem to otestovala,“ vykládala. O končetinu se stará, pravidelně chodí k fyzioterapeutům. Na kontrolu k Müllerovi-Wohlfahrtovi půjde až po halové sezoně.

I proto je velmi pravděpodobné, že halovou sezonu absolvuje a v Praze na HME bude závodit. „Já to vidím docela reálně, už mám naplánovaný start.“ Poprvé v zahraničí na čtyřstovce vyběhne 1. února na mítinku v Moskvě, předtím si dá test v Praze při veřejných závodech na některé netradiční trati. „Doufám, že to vyjde.“

Optimismus naplnil i jejího kouče Dalibora Kupku, který oprášil myšlenku závodu na 800 metrů, o kterém už uvažovali minulou sezonu. „Také mě to samotnou zajímá, jak bych byla schopná to běžet,“ přiznala. „Věřím mu. Když mi tvrdí, že bych běžela dobře, tak to asi neříká jen tak,“ pokračovala. „Jednu v hale nejspíš absolvuju, asi na nějakých menších závodech.“

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze