Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletka Fuchsová běží vlastní závod s časem

17 2000
P r a h a - Přestože za ní budou utíkat všechny soupeřky, čtvrtkařka Helena Fuchsová dnes poběží svůj osobní závod. Na mítinku ve Stockholmu jí nepůjde o vítězství. Musí udat tempo tak, aby mohla Maria Mutolaová z Mosambiku na trati 800 metrů zaútočit na světový halový rekord. Mutolaová se pokusí překonat výkon Němky Christine Wachtelové, která před dvanácti lety zaběhla osmisetmetrovou vzdálenost za 1:56,40 minuty.

Prvním úkolem Fuchsové bude dostat se během prvních dvou set metrů bezpečně na první místo, aby se při sbíhání z dráhy k bariéře vyhnula kolizi se soupeřkami. "Musím rychle vystartovat a dostat se tam. Ostatní nebudou brát ohledy. Je to na mně," řekla Fuchsová.

Pak už poběží sama a bez pomoci, možná daleko vpředu před ostatními. Jen zkušenosti, pocit rychlosti a letmé pohledy na čas jí budou napovídat, zda utíká přesně, jak má. V polovině trati má být za 55 vteřin, na pětistovce za 1:09 a na metě šest set metrů za 1:24 minuty. "Nebude to žádná flákárna," říká Fuchsová.

Pokud na mezičasech nezklame, Mutolaová bude mít závod ideálně rozběhnutý k útoku na rekord. Výkonnost hrdinky večera je však nejistá. Fuchsová v úterý na videu sledovala záznam pátečního mítinku v Gentu, kde Mutolaová prohrála s Rakušankou Grafovou a k rekordu jí scházely téměř tři vteřiny.

"Kdyby rekord překonala, byl by to pro mě šok. Moc dobře neběžela," pravila Fuchsová, pro niž by byl úspěch Mutolaové výhodný. Ke startovnému by dostala prémii navíc. Každopádně aspoň získá dobrý trénink. "V přípravě nám chyběl jeden závod. Vzali jsme to místo toho," vysvětlil Ladislav Kárský, trenér Fuchsové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze