Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koulař Staněk si vyzkoušel hod oštěpem. Vyhrál exhibiční závod

Tomáš Staněk na chvilku vyměnil kouli za oštěp. | foto: Martin Stolař, MAFRA

15 2014
Tohle nebyl jen tak obyčejný rektorský den. Kdo se přišel podívat v úterý do sportovního areálu ČZU v Suchdole, viděl kromě turnajů ve fotbalu či volejbalu také exhibici oštěpařů. S překvapivým vítězem: koulařem Tomášem Staňkem, mistrem republiky a účastníkem posledního halového MS. "Házel jsem dřív, teď už moc ne. Dost posiluju, takže pak bývám zatuhlý a při oštěpu to bolí," líčil Staněk.

"Tady jsem ale kamarádovi Frantovi Šmídovi slíbil, že dorazím, a sliby se musí plnit," říkal poté, co hodil oštěp do vzdálenosti 64 metrů a 27 centimetrů.

 Exhibice se totiž nekonala jen tak, účast vrcholových sportovců měla své opodstatnění. "Rád bych, aby na všech fakultách fungovala sportovní stipendia. Tak, jak je to běžné na řadě zahraničních univerzit," vysvětloval František Šmíd, který akci organizoval. "Chtěl jsem zástupcům fakult a rektorovi představit úspěšné atlety a jiné sportovce z naší univerzity, k tomu je rektorský den ideální příležitostí."

Mezi studenty zemědělské univerzity najdete mnoho známých sportovních tváří, z oštěpařů například reprezentanta Jakuba Vadlejcha nebo mistryni republiky Petru Andrejskovou, která ovládla ženskou část exhibice. V nedávné minulosti usedala do lavic na ČZU i největší hvězda českého oštěpu, Barbora Špotáková.

"Bára bohužel měla jiné povinnosti, takže tentokrát nemohla dorazit," omlouval neúčast dvojnásobné zlaté medailistky z olympiády Šmíd, který se sám exhibice zúčastnil, ale mezi medailisty se nevešel.

"Vzhledem k tomu, že jsem tuhle akci sám připravoval, bylo vhodné nechat vyhrát někoho jiného," usmíval se. "Některé účastníky čekají za pár dní státnice, profesoři se na ně přišli podívat, tak snad se jim ukázali v dobrém světle a trochu si přilepšili."

Vítězný Staněk má už státnice za sebou, od října bude pokračovat studiem oboru Podnikání a administrativa. "Dvakrát ročně jezdím na měsíční soustředění do Afriky, takže jsem zvolil dálkové studium. To bude schůdnější," říkal.

A koulařské plány pro nejbližší budoucnost? "Teď se peru s technikou, ale rád bych se přiblížil 21 metrům. Kolem dvacítky je nás v Evropě moc, to hodí skoro každý. Tak bych rád poskočil o něco výš."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze