Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špotáková se nechce před Riem zničit. Vyhlašuje volnější sezonu

Barbora Špotáková | foto: AP

10 2014
Má sedm korun královny českých atletů a osm medailí z vrcholných akcí. V sobotu se 33letá oštěpařka Barbora Špotáková stala první královnou-matkou, která anketu o Atleta roku v Česku ovládla.

Zároveň oznámila: „Příští sezona bude volnější. S trenérem jsme se už na tom domluvili. Cílem je až olympiáda v Riu 2016.“

Kouč Jan Železný její rozhodnutí podpořil. „Cítil jsem, že letošní rok byl pro ni velký stres. Každý čekal, že se vrátí jako šampionka.“

Ne, Špotáková nevypustí mistrovství světa 2015 v Pekingu. Uvědomuje si však, že dávno není mladou punkerkou se spoustou času. Stala se z ní zodpovědná matka. Denní provoz rodiny je díky synovi Jankovi složitou logistickou akcí.

„Lidé mi říkají, že jsem štíhlejší. Není divu. Když jsem na obědě s Janečkem, dvacetkrát vstanu, protože on je vážně strašně akční. A navíc mi půlku oběda sní,“ směje se.

Pokouší se dělit čas mezi atletiku a syna, kolikrát vstává v pět ráno. Ještě že pomáhá životní druh Lukáš i babičky. „Rozhodně Janečka nedám nějaké chůvě!“ říká.

Aby z kupy povinností nezešílela a před Riem se nezdevastovala fyzicky i psychicky, potřebuje volnější sezonu. I kvůli nabrání nové motivace. „Po všem, co dokázala, ji nalézá složitěji,“ říká Železný. „Bára potřebuje restartovat. Letos byl jejím velkým cílem vítězný návrat na Evropě. Teď už má jen jediný obrovský cíl v kariéře: získat tři zlaté olympijské medaile.“

Na africké soustředění Špotáková se svojí skupinou neodletí. Co bude výraz volnější sezona znamenat v dalších měsících, se s trenérem teprve dohodnou. „Bude to cokoliv, co si bude přát, aby se před Riem dala dohromady,“ ujišťuje kouč.

Podívejte se, jak Jan Železný propaguje pražské halové ME v atletice

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze