Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slaninová chce dát přednost dvoustovce a pomýšlí na ME v Curychu

Jana Slaninová | foto: Archiv Jany Slaninové

12 2014
Oštěpařka Nikol Ogrodníková si už zajistila účast na srpnovém atletickém mistrovství Evropy v Curychu. Další z atletek SSK Vítkovice, která o start usiluje, je běžkyně Jana Slaninová. "Probojovat se tam není nereálné," prohlásila.

"Je to můj největší cíl pro tuto sezonu. Do toho s tím jdu." Na evropském šampionátu by nejraději běžela 200 metrů. "Ale dostat se tam na dvoustovku, kde je větší konkurence, bude asi těžší než na čtvrtce," podotkla.

Přesto přemítá, že by dvoustovka byla její hlavní tratí. A s přechodem na poloviční trať, než jakou dosud běhala především, nevidí problém. "Třeba pro holky, které běhají stovku, je dvoustovka hodně dlouhá, ale pro mě ne. Stoupnu si na start a těším se na ten závod. Lepší je jít na kratší trať, než opačně."

Slaninová má letos za sebou kvalitní přípravu. Pět týdnů byla v Jihoafrické republice s tréninkovou skupinou Dalibora Kupky. Odmítá však, že by měla v úmyslu podobně jako nejlepší atleti z kraje odejít za lepšími podmínkami do Prahy.

"S Nikol Ogrodníkovou jsme měly možnost jet s nimi na soustředění, tak jsme toho využily," usmála se Slaninová. "S trenérem Kupkou spolupracujeme na soustředěních."

V jaké formě je vůbec Jana na startu sezony? "Nechci to zakřiknout, ale podle tréninkových ukazatelů jsem na tom o dost lépe než před rokem," podotkla. "Mám docela velké očekávání, a tak doufám, že nebudu na konci sezony zklamaná."

Své časy stále porovnává se svou matkou, někdejší špičkovou čtvrtkařkou Taťánou Kocembovou. "Tréninkové časy už máme podobné, ale závodní jsou pořád něco jiného," povzdechla si Jana Slaninová.

Proč? "To kdybych věděla, tak bych běhala také tak rychle. Zatím se s mamkou nemohu srovnávat." Na rozdíl od evropského šampionátu má už teď Slaninová jistotu, že se začátkem srpna představí na mistrovství republiky, které bude na jejím domovském stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

"Přestože se chci více zaměřit na dvoustovku, uvažuji, že na republice poběžím čtvrtku," přiznala. "Bude ale záležet i na tom, jestli ji půjde také Denča (Denisa Rosolová – pozn. red.). Na čtyřstovce ale medaile vysoko nebude, protože Jitka Bartoníčková, naše nejlepší čtvrtkařka, ukončila kariéru. Jsou tam už sice i nějaké mladé holky, co vystrkují růžky, ale nebude to nic hrozného."

A jisté je i to, že se příští týden v úterý představí na Zlaté tretře Ostrava. "Je to můj nejbližší vrchol sezony, ale zřejmě jako vždycky poběžím v předprogramu." Plánuje start na dvoustovce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze