Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletku Seidlovou zbrzdila antibiotika. Přesto se plánuje prodrat až do finále

Česká atletická reprezentanka Zdeňka Seidlová | foto: archiv AC Vysoké Mýto

16 2015
Ve švédském městě Eskilstuna bylo slavnostně zahájeno Mistrovství Evropy juniorů. Mezi nejlepší by se chtěla prosadit rovněž vysokomýtská atletka Zdeňka Seidlová, která se na start postaví již dnes odpoledne.

Posezení na lavičce v parku s kamarády, „leháro“ u vody, výlety do přírody, brigády. Podobnou náplň má už více jak dva týdny řada jejích vrstevníků. Jenže slovo „prázdniny“ si atletka Zdeňka Seidlová musela ze slovníku zatím vyškrtnout. Místo volna dřela na atletickém oválu, aby se připravila na vrchol sezony. Na sever Evropy, kde ji dnes od 12.20 čeká start v individuálním závodu na 400 metrů, odletěla s jasným cílem.

„Hrozně moc bych si přála dostat se do finále, zlepšit osobák a stlačit čas pod 54 vteřin,“ hlásá svěřenkyně trenéra Lukáše Dejdara.

Žádná skromnost. Soupeřky na dráze je dobré postrašit zkrátka ještě předtím, než chodidla v tretrách došlápnou do předstartovních bloků. Patřičná dávka sebevědomí je nutná. „S tím se do závodu musí jít,“ usmívá se blondýnka, která teprve v dubnu dosáhla plnoletosti. Útok na vysněnou finálovou metu však bude obtížný. Ani kvalitní čas pod stanovenou hranici by nemusel znamenat postup mezi nejlepší osmičku. „Časy soupeřek jsou hodně vyrovnané, takže musím zaběhnout opravdu kvalitně,“ uvědomuje si Seidlová, jež je v čele letošních domácích juniorských tabulek s časem 54:04, který zaběhla při červnovém extraligovém mítinku v Kladně.

Kralovat by měly Britky

Současnou juniorskou vládkyní na „čtvrtce“ je Britka Laviaia Nielsen, která si v květnu vylepšila osobní maximum na 52:25, což ji posunulo i do čela světového pořadí. Na švédském tartanu to však nebude jediný britský „tryskáč“. Její dvojče Lina zvládne okruh za 53:38 a rovněž další ostrovanka ve startovním poli Cheriece Hylton umí také hodně pod 54 sekund. Proto Seidlová pasuje britský tým i mezi favoritky štafety na 4 x 400 metrů, kterou má se svými českými kolegyněmi rovněž na programu.

„Holky z Británie mají výbornou sestavu. Budeme rádi za každý postup, ale teprve uvidíme, zda vůbec bude rozběh, nebo rovnou finále,“ zamýšlela se studentka vysokomýtského gymnázia před úterním odletem. Jaká varianta by jí byla po chuti přitom nijak neskrývá.

„Brala bych, aby bylo štafet málo a neomezovalo mě to, protože rozběhy se mají běžet před případným sobotním finále v individuálním startu. To by poté bylo celkem komplikované,“ míní reprezentantka, která nedávno pomohla coby členka seniorské výpravy v krétském Heraklionu k návratu českých atletů do superligy. Po boku Zuzany Hejnové, Denisy Rosolové a Lenky Masné si Seidlová vylepšila osobní rekord. Skok od dospělých zpět mezi „mládež“ jí přitom zásadní problém nedělá.

„Mezi juniorkami se cítím lépe, protože jsme věkově všechny nastejno. Výkony máme podobné, tudíž starty proti nim jsou pro mě výhodnější,“ říká talentovaná dívka, která se v přípravě před cestou do Švédska musela vypořádat s nepříjemnou zdravotní peripetií.

„Onemocněla jsem s močovým měchýřem. Měla jsem náběh na zánět, takže jsem brala slabá antibiotika, a proto nevím, jak to bude vypadat. Ale stále věřím, že se to povede. Poběžím co nejlépe umím,“ slibuje.

Nebyly to ovšem jediné trable, které ji v této sezoně postihly.

„Na jaře jsem si přivezla zranění ze Španělska, kdy jsem měla skřípnutý sedací nerv, a tím pádem mně bolela záda a zadní část stehna, což mě omezovalo. Trenér mému stavu dokázal přizpůsobit přípravu, která byla opravdu dobrá. Antibiotika kvůli měchýři jsem dobrala v pondělí. Tělo může být oslabené, ale doufám, že se do startu spravím,“ věří Seidlová, kterou ve Skandinávii čekají chladné podmínky.

Na pokoji bude ubytovaná s oddílovou kolegyní

Ve švédském prostředí sice byla už v roce 2013, avšak „jen“ jako náhradnice na seniorském evropském šampionátu v Göteborgu. Tehdy navíc běžela v hale. Na stadionu v Eskilstuně to bude její premiéra. Cestu na nové místo vítá a doufá, že stihne projít a okouknout hostitelské město. Těší se přitom i z jiné věci. Na mistrovství totiž nebude jedinou zástupkyní AC Vysoké Mýto. Atmosféru prestižní akce okusí i její oddílová kolegyně Martina Homolová, která poběží dvoustovku.

„Je to úplně něco úžasného. Čím více nás pojede, tím děláme lepší jméno klubu. A hlavně budu na pokoji s někým známým, což je fajn. Znám ve výpravě tedy skoro všechny, ale s kým budu ubytovaná jsem netušila a bála se toho. Všichni už totiž byli víceméně domluvení,“ dodává Seidlová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze