Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juška skočil 803 a vyhlíží Portland: Straší mě, že mi šampionát uteče

Dálkař Radek Juška na halovém mistrovství ČR v Ostravě. | foto: ČTK

6 2016
To byl start: dálkař Radek Juška se rozeběhl - a hned prvním skokem na 803 centimetrů smetl rekord jabloneckého halového mítinku z roku 1982. „Spokojený jsem úplně luxusně,“ řekl Juška, ročník narození 1993. Jedna z velkých nadějí české atletiky už v pondělí vyrazí do USA, leč na definitivní potvrzení účasti na halovém MS v Portlandu stále čeká.

Hned první Juškův skok patřil k nejlepším výkonům sobotního mítinku Jablonec Indoor Gala. Dvaadvacetiletý dálkař si zlepšil letošní maximum na 803 cm a jen potvrdil, že by s velkou pravděpodobností měl dostat šanci startovat na blížícím se světovém šampionátu.

Ten od 17. března hostí aréna v Portlandu. Juška na západ USA vyráží tak jako tak - bude součástí první výpravy českých atletů, která k Pacifiku odletí z Prahy v pondělí brzy ráno.

Jste spokojený s generálkou před šampionátem?
S prvním skokem úplně luxusně. V týdnu mě totiž trápila rýma, hůř jsem spal, nemohl jsem dýchat... Ale ke konci už mi docházely síly, byl jsem trošku roztěkaný. Do mistrovství to musíme doladit.

Podruhé za sebou jste skočil před osm metrů....
To, že se mi to povedlo na mistrovství republiky (801), mi určitě dodalo klid. Tady jsem chtěl zabojovat o limit na světový šampionát, což se nepovedlo - ale znovu jsem se posunul v tabulkách a nominaci mám o něco blíž.

Přesto vás čeká den nejistoty, že?
Odletím do Ameriky v pondělí a v úterý se dozvím, jestli mě vzali, nebo ne. Když mě nevezmou, pojedu na dovolenou. Kdo by neletěl do Kalifornie?

Teď vážně: straší vás představa, že by šampionát mohl utéci?
Strašně! Skoro každý den sleduju tabulky a dívám se, jestli někdo skočil nebo neskočil... Teď tam zase naskákali Číňani, no naštěstí už byli přede mnou.

Část české výpravy odletí později, nechtěl jste také, až budete mít jistotu?
Lepší bude letět rovnou. Trošku se srovnám s časovým posunem a s podnebím; podobně, jako to bylo loni při světovém šampionátu v Pekingu. Takhle to bude rozhodně lepší.

Dá se na ještě na „aklimatizačním kempu“ něco dohnat?
Určitě. Kvůli tomu, že mi tahali osmičky, jsem měl tréninkový výpadek, byl jsem trošku mimo. Teď to dopilováváme - ale přestože je to lepší a lepší, pořád je co zlepšovat.

Na halovém MS budou technické disciplíny, tedy i dálka, bez kvalifikace, co vy na to?
Na jednu stranu je to škoda, ale na druhou poletím na mistrovství světa a budu mít jistotu, že budu ve finále. (úsměv) Ze začátku to bude dlouhé, hlavně bude strašně o nervy dostat se do užšího finále, abych měl další tři pokusy. Doufám, že se to povede. Musím si to zajistit tak jako tady v Jablonci prvním pokusem - a pak už si s tím jen budeme hrát.Najdete na iDNES.czmobilní verze