Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hustopeče vyhlíží atletická esa: Náš povrch skokany vykopne

Ivan Uchov při Hustopečském skákání | foto: Anna Vavríková, MAFRA

3 2017
Je to v podstatě hustopečský poklad, přesto ho většinu roku ukrývají v garáži. O čem je řeč? O deskách ze speciální gumy, na kterých se budou dnes vpodvečer rozhýbávat špičkoví výškaři z celého světa.

„Hala má docela pružnou palubovku a ve spojitosti s tímhle povrchem dokáže skokany, kteří toho umí využít, pořádně vykopnout,“ vykládá ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder. „Když se závodník dobře odrazí a počká si, může mu to pomoct k docela pěkným výkonům,“ dodává.

I díky perfektnímu rozběžišti se (nejen) loni létalo do závratných výšin – Ital Tamberi vyrovnal rekord tradičního mítinku, když přeskočil 238 centimetrů. „Znám případ jednoho ruského výškaře, který před naším závodem každý rok skákal v Třinci, kde býval tvrdý povrch. U nás pravidelně skákal o deset centimetrů výš a dalo se na to vsadit,“ poznamenává Háder.

238 centimetrů činí mužský rekord mítinku. Drží jej Rus Uchov a Ital Tamberi. 200 centimetrů přeskočila v Hustopečích roce 2009 Němka Friedrichová.

Jeho slova potvrzují třeba italská dvojčata Giulio a Nicola Ciottiovi, kteří si oba shodně před lety na jihu Moravy vylepšili osobní maxima na 231 centimetrů. „Měli šílenou radost, tancovali po celé hale,“ vzpomíná ředitel mítinku. Ke smůle pořadatelů temperamentní jižané skotačili v tretrách s vysokými hřeby i mimo výškařský sektor. „Takže jsem pak musel zalepovat parkety,“ chechtá se Háder.

Výškařská elita se objeví v jihomoravském městečku po osmnácté. A šéf závodů, které druhým rokem ponesou název Memoriál Mileny Rezkové-Hübnerové, láká diváky především na hlavní kategorii žen. „Letošní rok je specifický. Je rok po olympiádě a nekoná se halové mistrovství světa. Hlavně chlapi nemají moc zájem skákat halu. Skokanky se naopak dobře sháněly,“ popisuje Háder.

V ženské kategorii, která startuje v 17.00, se představí finalistky z olympiády v Riu – Němka Jungfleischová či Švédka Skoogová, Ukrajinka Levčenkovová, česká vícebojařka Eliška Klučinová a řada dalších. Od 19 hodin bude patřit improvizovaný sektor mužům v čele s Jaroslavem Bábou.

V Hustopečích se skákalo už včera, kdy závodili žáci a žačky. „Jsme jediný dvoudenní výškařský mítink,“ libuje si ředitel. Díky atletickému potěru mohou o víkendu létat výš i jejich dospělé vzory. Uskladněné desky ze speciální gumy totiž přes rok v mrazech navlhnou a před závody se musí nahřát. „Vlhkost se z nich dostává pryč i díky dupání při rozběhu,“ přibližuje Háder.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze