Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Atleti vyhlížejí medaile z haly. Nemůžeme mít malé cíle, říká Dvořák

Zuzana Hejnová si běží pro výhru na 400 metrů během halového mítinku v Ostravě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

22 2017
Před dvěma lety si před plnou O2 arenou v Praze užívali čeští atleti pořádné medailové smršti, v domácím prostředí dobyli na halovém mistrovství Evropy šest cenných kovů. Jak na tom budou na začátku března v Bělehradě? „Ambice máme,“ říká šéftrenér Tomáš Dvořák. O velikosti výpravy definitivně rozhodne víkendové mistrovství republiky.

Byla to v březnu 2015 v české metropoli velká atletická sláva. Dva tituly pro Pavla Masláka (400 metrů) a Jakuba Holušu (1500 metrů), stříbro pro dálkaře Radka Jušku a navrch tři bronzy pro koulaře Ladislava Prášila, pětibojařku Elišku Klučinovou i pro mužskou štafetu na 4x400 metrů.

„Po Praze nemůžeme mít malých cílů,“ souhlasí Dvořák.

V Srbsku nebude moci obhajovat Holuša, halovou sezonu neabsolvují ani Kristiina Mäki či tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Momentálně mají Češi v nominaci 21 závodníků (limit splnila i tyčkařka Romana Maláčová, ale ještě čeká na pozvání evropské federace) a výpravu může ještě rozšířit víkendové republikové mistrovství ve Stromovce.

Dva vrcholy halové atletické sezony 2017

Mistrovství republiky: o víkendu 25. a 26. února v Praze ve Stromovce.

Mistrovství Evropy: od pátku 3. března do neděle 5. března v bělehradské Kombank Areně.

„Vidím zhruba deset dalších adeptů, snad polovina klapne,“ říká Dvořák před dvoudenní akcí. „Bude to poměrně široká výprava, byť nikoli v maximálně šíři jako před dvěma lety doma v Praze. Tam bylo záhodno jí využít.“ Mezi hlavními adepty podle něj budou třeba sprinter Jan Veleba či výškař Martin Heindl.

O medaile by však v Bělehradě měli bojovat jiní - a do akce půjdou i v Praze. „To je vrchol domácí halové sezony, ten evropský bezprostředně navazuje,“ říká Dvořák o ambicích tradičního halového šampiona Pavla Masláka, Zuzany Hejnové, sprintera Petra Svobody či vícebojaře Adama Sebastiana Helceleta.

„Těším se hodně,“ uvedl Helcelet, který bude startovat v dálce, kouli a na šedesátce překážek. Pro Svobodu je pak návrat k halové atletice (snad) potvrzením toho, že konečně překonal vleklé zdravotní potíže: „Takže pro mě speciální událost. Nebudu se šetřit a cílím závody směrem k Bělehradu. Mám vizi i plán, hlavním úkolem ovšem je zůstat zdravý.“

Na republikovém testu bude z těch, do nichž se vkládají naděje směrem pro evropský šampionát, chybět pouze koulař Tomáš Staněk, který se zranil na halovém mítinku v Ostravě. „Ale je tu víra, že Evropu stihne,“ dodal Dvořák. Kateřina Cachová, jež splnila evropský limit pro víceboj, pak v Praze musí překonat národní limit na krátkých překážkách.

„Pak jí bude umožněn start v Srbsku,“ dodal šéftrenér.

Dva víkendy, dva halové šampionáty. Kdo z českých atletů a atletek zvládne první důležitou pasáž sezony nejlépe?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze