Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Keňané by při pardubickém půlmaratonu měli táhnout české běžce

Momentka z loňského ročníku vinařského půlmaratonu v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

17 2015
Na Smetanově náměstí startuje v sobotu ve 13 hodin devátý ročník Pardubického vinařského půlmaratonu, který se opět poběží i jako mistrovství ČR na této distanci.

Jestliže někdo z mužů zvládne 21097 metrů pardubického půlmaratonu za 1:03:00 a některá z žen za 1:12:50 hodiny, obdrží od pořadatele závodu Oldřicha Bujnocha šek na sto tisíc korun. Peníze nicméně podle všeho zůstanou Bujnochovi - nejrychlejší účastníci poběží nejspíš výrazně pomaleji. Například loňská vítězka Gladys Biwottová z Keni, jež se na start postaví i tentokrát, dosáhla času 1:17:13 hodiny.

Konkurence bude letos navíc o to slabší, že se posunul termín Pražského mezinárodního maratonu, jemuž dá řada sportovců - včetně mnohých zástupců české špičky přednost.

„Co se týče zahraničních běžců, v posledních letech jsme se snažili pozvat takové, kteří nemají vyloženě špičkovou výkonnost, aby pro naše závodníky byli tahouny,“ vysvětluje jeden z organizátorů půlmaratonu Jan Rýdlo.

Zmíněné kritérium splňuje jak Biwottová, tak její krajané Maiyo Kimaiyo, Mosei Komon a Paul Kiprop, mezi nimiž bychom měli hledat vítěze mezi muži. Vpředu se jistě bude pohybovat Ukrajinec Olexander Matvijčuk a snad též dvojnásobný mistr republiky Vít Pavlišta z libereckého Slovanu. „Loni chtěl obhájit, ale skončil až třetí (za Janem Kreisingerem a Petrem Pechkem),“ připomíná Rýdlo.

Nyní má Pavlišta cestu k titulu mistra republiky usnadněnou, ale přesto se najde pár borců, kteří se mu pokusí zkřížit plány. Jedním z nich je pardubický Pavel Dymák, jenž byl druhým nejlepším Čechem na březnovém půlmaratonu v Praze.

Domácí Marta Fenclová se bude chtít náležitě předvést mezi ženami. Hlavní favoritkou na zlato z MČR však bude sokolovská vytrvalkyně Ivana Sekyrová, před rokem druhá za Petrou Pastorovou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze